Ministerstvo pre vývoz liekov uložilo pokuty za desaťtisíce eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 24. októbra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR riešilo od začiatku roka, kedy sa zmenili podmienky vývozu liekov zo Slovenska, už viacero porušení novej legislatívy. "Ide o 14 prípadov, pri ktorých uložené sankcie predstavujú 180.000 eur," povedala pre TASR jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Rozhodnutie o udelení sankcie nadobudlo právoplatnosť doteraz v jednom prípade a bola zaplatená pokuta 1000 eur. Pokuty padali už aj vlani. Od januára 2016 doteraz ministerstvo uložilo celkovo pokuty za reexport spolu vo výške 227.500 eur. "Od januára 2016 až doteraz MZ SR viedlo a vedie 34 správnych konaní v tejto súvislosti, z toho 16 už je právoplatných," doplnila Eliášová.

Podľa novely zákona o liekoch už od januára distribučné firmy nemôžu viac za hranice vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona hrozia veľkodistribútorom pokuty až jeden milión eur, lekárňam do 100.000 eur. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) avizoval tvrdé tresty pre tých, ktorí budú porušovať novú legislatívu.

"V prípade vývozu liekov v rozpore s platnou legislatívou ide o porušenie zákona o lieku. MZ SR koná buď na základe podnetu, alebo z vlastnej iniciatívy. Kontroly sa týkajú veľkodistribútorov humánnych liekov aj poskytovateľov lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni. Podnet dostávame najčastejšie zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv," priblížila doterajšie skúsenosti Eliášová.

Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. Situáciu nepomohla vyriešiť ani možnosť zákazu vývozu. K dispozícii tak neboli mnohé antipsychotiká, antibiotiká, antiepileptiká, antikoagulanciá, ale aj lieky pre onkopacientov. Ministerstvo hneď v januári po zavedení nových pravidiel informovalo, že situácia s dostupnosťou liekov pre slovenských pacientov sa výrazne zlepšila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.