Obvinili prokurátora, ktorý dozoroval vyšetrovanie okolo R. Kaliňáka

Na archívnej snímke minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: TASR Marko Erd

Bratislava 30. októbra (TASR) – Policajný vyšetrovateľ obvinil prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Š. z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu. Uznesenie o vznesení obvinenia zverejnil na internetovej stránke pravnelisty.sk sudca Krajského súdu (KS) v Bratislave Peter Šamko.

Podľa výrokovej časti tohto uznesenia sa mal prokurátor dopustiť trestného činu tým, že dňa 17. júna 2016 si nechal predviesť obvineného Ing. Ľ. V. a „predstierajúc, že ide o neformálny, informatívny rozhovor, ktorého obsah uchová v tajnosti a nebude použitý na účel trestného konania, uskutočnil bez toho, aby poškodeného poučil o právach, ktoré mu prislúchajú podľa Trestného poriadku ako aj o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia, výsluch Ing. Ľ. V. v bližšie nekonkretizovanom procesnom postavení.“

Podľa ďalšej časti uznesenia si Vasiľ Š. mal z rozhovoru spraviť poznámky a ešte v ten istý deň ich napísať do obsahu listiny označenej ako Zápisnica o trestnom oznámení. V nej mal okrem iného nepravdivo uviesť, že podanie trestného oznámenia je prejavom vlastnej iniciatívy Ľ. V. a že pred jeho podaním bol riadne poučený o svojich právach a o zodpovednosti za vedomé uvedenie nepravdivých údajov.

V policajnom uznesení sa ďalej tvrdí, že túto zápisnicu potom predložil na podpis administratívnej zamestnankyni ÚŠP, hoci tá sa na úkone s Ľ. V. nezúčastnila.

Dňa 23. júna 2016 podľa polície v rámci neformálneho rozhovoru s Ľ. V. ho mal informovať „o nutnosti podpísať „Poznámky“ z ich informatívneho rozhovoru zo 17.06.2016, odôvodňujúc to potrebou ich verifikácie najmä z časového hľadiska pre nadriadeného, na čo poškodený opäť bez toho, aby bol informovaný o skutočnom procesnom význame listiny, ktorú mu predložil, a rovnako bez toho, aby bol poučený o právach a zodpovednosti, listiny označené ako zápisnica o trestnom oznámení zo 17.06.2016 podpísal.“

Na obvinenie prokurátora Vasiľa Š. zareagovala aj opozičná parlamentná strana SaS. „Nové trestné stíhanie prokurátora, tentoraz za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa, je totiž naozaj trápne. Ako vyplýva z analýzy inkriminovaného uznesenia sudcu Petra Šamka, vyšetrovateľ NAKA pri vznesení obvinenia postupoval nekvalifikovane, v rozpore s elementárnou logikou a skutkovou podstatou prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ povedal poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Jozef Rajtár.

Policajný vyšetrovateľ už prokurátora Vasiľa Š. obvinil z trestného činu aj minulý rok v lete.

Generálna prokuratúra (GP) však následne uznesenie v časti o vznesení obvinenia zrušila v auguste 2016.

Vasiľ Š. mal na starosti dozor nad vyšetrovaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý kúpil podiel vo firme B. A. Haus Ladislava Bašternáka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.