Predseda Senátu Parry odstúpi z funkcie pre dvojaké občianstvo

Odstupujúci predseda austrálskeho Senátu Stephen Parry. Foto: TASR/AP

Sydney 1. novembra (TASR) - Predseda austrálskeho Senátu Stephen Parry v stredu potvrdil, že okrem austrálskeho má po otcovi aj britské občianstvo, a mieni zo svojej funkcie odstúpiť. Informovala o tom agentúra DPA.

"Zajtra požiadam jeho excelenciu generálneho guvernéra o uvoľnenie z funkcie predsedu Senátu a vzdám sa aj mandátu senátora za Tasmániu," napísal Parry v liste adresovanom ostatným senátorom.

Parry, ktorý je členom Austrálskej liberálnej strany, bol zo svojej funkcie nútený odstúpiť, pretože ustanovenie austrálskej ústavy nedovoľuje pôsobiť v parlamente cudzím štátnym príslušníkom.

Už pred viac ako dvoma mesiacmi sa vzdali svojich mandátov dvaja členovia hornej komory parlamentu z ľavicovej Strany zelených, keď sa takisto ukázalo, že majú dvojaké občianstvo.

Problému s dvojakým austrálsko-novozélandským občianstvom čelí aj vicepremiér Barnaby Joyce, ktorý sa však v tejto záležitosti obrátil na ústavný súd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.