Záhradkári v Poprade si budú môcť odkúpiť pozemky

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Poprad 2. novembra (TASR) - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) mesta Poprad schválilo spôsob predaja pozemkov v záhradkárskej osade na sídlisku Západ I. Pred piatimi rokmi vtedajšie MsZ neschválilo predaj mestských pozemkov o celkovej výmere takmer 9400 štvorcových metrov v tejto lokalite, ale žiadalo ako vyrovnanie náhradné pozemky.

„Záhradkári sa o majetkovoprávne vyrovnanie snažia od roku 1997, kedy nadobudol platnosť Zákon o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vyporiadaní vlastníctva k nim. Do svojich záhradiek vložili veľa úsilia a zveľadili pôdu, ktorá bola kedysi močariskom a smetiskom,“ uviedol hovorca mesta Poprad Marián Galajda.

Popradskí poslanci preto na svojom poslednom rokovaní schválili spôsob prevodu nehnuteľností, teda parciel, na ktorých sú spomínané záhradky, a to predajom za cenu určenú podľa znaleckého posudku. Tá je na úrovni 8,31 eura za štvorcový meter. Užívatelia záhradiek si ich budú môcť odkúpiť z dôvodu hodného osobitného zreteľa s podmienkou predkupného práva pre mesto Poprad na obdobie 30 rokov.

„Ďakujem za nás všetkých, aj za tých záhradkárov, ktorí sa toho nedožili, poslancom a vedeniu mesta, že po 20 rokoch sa jednohlasne zmenilo rozhodnutie mesta Poprad a odsúhlasili nám predaj pozemkov,“ konštatoval zástupca záhradkárov na Západe Jozef Kubus. Je to podľa neho veľký posun a zároveň aj nádej pre všetkých ostatných. V Poprade je totiž viac ako 2000 záhradiek na viac ako 200 hektároch pôdy a ich majitelia veria, že sa im konečne podarí dohodnúť aj so súkromnými vlastníkmi pozemkov pod nimi.

„Som rád, že veci, ktoré sa riešili 20 rokov, sa pohli. Uznesenie z roku 2012 nebolo dobré. Chceli sme záhradkárom pomôcť a verím, že budú spokojní. Majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov riešia všetky záhradkárske osady, ale na Západe I bolo najviac mestských pozemkov. Som rád, že sme poslancov presvedčili, aby sme krivdu spred desiatok rokov dokázali napraviť,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.