V roku 2018 sa uskutoční referendum o nezávislosti Novej Kaledónie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Paríž 3. novembra (TASR) - Francúzska vláda a viacero politických strán Novej Kaledónie dosiahli politickú dohodu o zorganizovaní referenda o sebaurčení tohto regiónu. Informoval o tom v piatok spravodajský portál France Info.

Podľa neho dohoda bola dosiahnutá na rokovaniach vo štvrtok. Obe strany dospeli k "politickej zhode" o zorganizovaní referenda o nezávislosti Novej Kaledónie, ktoré sa bude konať najneskôr v novembri 2018. O formulácii referendovej otázky bude prípravná komisia rokovať v marci alebo apríli budúceho roka.

Dosiahnutie dohody je výsledkom rokovaní, ktoré sa konali vo štvrtok v Paríži aj za účasti francúzskeho premiéra Édouarda Philippa.

Nová Kaledónia je zámorskou správnou korporáciou sui generis (svojho druhu) Francúzska v Tichom oceáne.

Ostrov Nová Kaledónia objavil v roku 1774 James Cook a v roku 1853 ho anektovalo Francúzsko. V rokoch 1946-1999 bola Nová Kaledónia zámorským územím Francúzska, odvtedy je zámorskou správnou korporáciou sui generis. Dvoma zmluvami (1988 a 1998) získala značnú vnútornú autonómiu s možnosťou vyhlásenia nezávislosti uzákonenou francúzskym Národným zhromaždením.

Ako dodal denník Le Parisien, na Novú Kaledóniu sú od roku 2009 prevedené kompetencie v oblasti polície, vzdelávania a občianskeho práva. Ak by sa obyvatelia ostrova v referende rozhodli pre nezávislosť, Nová Kaledónia by nasledovala bývalé zámorské územia Džibutsko a Vanuatu, ktoré získali samostatnosť v roku 1977, resp. 1980.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.