Jiří Drahoš sa zaregistroval ako kandidát na prezidenta ČR

Jiří Drahoš. Foto: Teraz.sk/Facebook Jiri Drahos

Praha 3. novembra (TASR) - Bývalý šéf českej Akadémie vied Jiří Drahoš v piatok oficiálne zaregistroval svoju kandidatúru na prezidenta Českej republiky. Na českom ministerstve vnútra odovzdal petičné hárky s vyše 142.000 podpismi od občanov, čím splnil podmienku pre účasť v prezidentských voľbách. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

"Idem do toho, aby som vyhral. Idem do toho preto, aby tu bol prezident, ktorý bude spájať a nerozdeľovať a reprezentovať český štát v zahraničí," uviedol Drahoš pred odovzdaním petičných hárkov a kandidátnej listiny.

"Chcem slúžiť tejto krajine. Musíme všetci zabojovať o lepšiu Európu. Bezpečnosť a prosperitu tohto štátu môžeme zabezpečiť len s podporou našich spojencov," povedal podľa servera Novinky.cz a dodal, že svojich súperov rešpektuje.

Najvýhodnejšiu pozíciu má podľa neho Miloš Zeman, keďže "ľudia mali štyri roky na to, aby poznali, ako vykonáva funkciu".

Hoci je Jiří Drahoš nezávislým kandidátom a od jari zbiera podpisy, podporu mu otvorene vyjadrili aj niektoré politické strany. Hnutie STAN vyzvalo KDU-ČSL aj TOP 09, aby podporili Drahošovu kandidatúru, pripomínajú Novinky.cz.

Vedľa Zemana a Drahoša a textára Michala Horáčka má kandidatúru zaistenú aj niekdajší šéf mladoboleslavskej automobilky Škoda Vratislav Kulhánek, kandidát Realistov Jiří Hynek a hudobník Petr Hannig, ktorí majú poslanecké nominácie.

Nomináciu od senátorov má bývalý diplomat Pavel Fischer a vo štvrtok senátorskú podporu oznámil aj lekár a aktivista Marek Hilšer.

Voľba prezidenta ČR sa uskutoční 12. a 13. januára 2018, prípadné druhé kolo pripadá na 26. a 27. januára 2018. Kandidátne listiny sa môžu podávať najneskôr do 7. novembra 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.