Ruský Vyšetrovací výbor sa začal zaoberať zhromaždením v Moskve

Rusi protestujú 9. júna 2017 proti zbúraniu starých moskovských panelákov. Foto: TASR/AP

Moskva 6. novembra (TASR) - Ruský Vyšetrovací výbor (SK) prešetruje nepovolené zhromaždenie, ktoré sa konalo v nedeľu v centre Moskvy na výzvu extrémistickej nacionalistickej skupiny.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, označovaný aj za obdobu amerického federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), sa prípadom zaoberá pre podozrenie, že na zhromaždení zazneli verejné výzvy na spáchanie teroristického činu a vyvolanie masových nepokojov.

Podľa agentúry Interfax o tom v pondelok informovala manažérka hnutia Otvorené Rusko a ľudskoprávna aktivistka Polina Nemirovská. Oficiálne táto informácia bezprostredne nebola potvrdená.

Podľa Nemirovskej sa vyšetrovatelia očitých svedkov a účastníkov zhromaždenia počas výsluchov na polícii pýtajú, či videli videoblogy opozičného aktivistu Viačeslava Maľceva na kanáli "Artpodgotovka" (Príprava delostrelectva) a či na internete čítali Telegram-kanal "05/11/17". Zaujíma ich aj, či poznajú Maľceva a spolupredsedu neregistrovanej Strany nacionalistov Ivana Beleckého.

Maľcev je bývalý regionálny politik a ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina. Maľcev vyzýval Rusov, aby v nedeľu začali "Ľudovú revolúciu roka 2017".

Maľcev sa v roku 2016 neúspešne uchádzal o zvolenie do ruského federálneho parlamentu. V júli proti nemu začali trestné konanie, ale on z Ruska ušiel do zahraničia, takže sa vyhol zatknutiu, a na jeseň ho v neprítomnosti obvinili z extrémizmu, napísala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Tlačové agentúry TASS a Interfax v nedeľu citovali políciu, podľa ktorej vzali do väzby 263 ľudí za "narušenie verejného poriadku". Polícia zhabala zbrane, nože, boxery a iné predmety. Desiatky zadržaných hlásili aj z Petrohradu a menších miest.

Podľa Nemirovskej väčšinu zadržaných po výsluchu prepustili na slobodu ešte v nedeľu večer. Tí zadržaní, ktorí vo väzbe strávili noc, sú obvinená z kladenia odporu polícii.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy dodala, že medzi zadržanými v Moskve boli aj náhodní okoloidúci, nielen účastníci protestnej akcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.