A.P. Moller-Maersk sa v 3. kvartáli prepadol do straty

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kodaň 7. novembra (TASR) - Dánsky lodiarsky a ropný konglomerát A.P. Moller-Maersk sa v 3. kvartáli prepadol do straty. Dôvodom bol jednorazový odpis z hodnoty jeho spoločnosti Maersk Drilling vo výške 1,75 miliardy USD (1,51 miliardy eur). Konglomerát však očakáva za celý rok zisk.

A.P. Moller-Maersk, ktorý je najväčším prepravcom lodných kontajnerov na svete, zaznamenal v uplynulom štvrťroku čistú stratu 1,56 miliardy USD, zatiaľ čo v rovnakom období vlani mal zisk 429 miliónov USD.

Tržby konglomerátu za tri mesiace do konca septembra 2017 vzrástli na 8,06 miliardy USD zo 7,07 miliardy USD pred rokom.

Takzvaný základný zisk, očistený od mimoriadnych a iných jednorazových položiek, pritom v sledovanom období dosiahol 248 miliónov USD. Na porovnanie, vlani v 3. kvartáli evidoval konglomerát po úprave základnú stratu 42 miliónov USD.

Lodná divízia Maersk Line, tradične najväčší producent zisku v rámci konglomerátu, vykázala za 3. štvrťrok základný zisk 211 miliónov USD po vlaňajšej strate 122 miliónov USD.

Maersk pritom uviedol, že kybernetický útok v júni tohto roka mal v uplynulom kvartáli negatívny vplyv na jeho zisk v rozsahu 250 až 300 miliónov USD, pričom najtvrdšie zasiahol práve lodnú divíziu. V tomto 4. štvrťroku však už konglomerát neočakáva žiadny vplyv útoku na svoje výsledky.

Útok vyradil časť počítačového systému spoločnosti, pričom škodlivý malware infikoval sieť, ktorú používajú kontajnerové firmy. Niektoré z lodných terminálov na celom svete nemohli preto fungovať.

Maersk už predtým naznačil, že jeho základný zisk za celý rok by mal prekonať vlaňajších 711 miliónov USD. Divízia Maersk Line totiž profituje zo zvýšenia sadzieb za prepravu a čiastočne aj z väčšieho objemu prepravy.

(1 EUR = 1,1590 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.