VIDEO: V Nižnom Hrušove vystavujú diela Salvadora Dalího

Výstava Salvador Dalí - La Divine Komédie v DARTE GALLERY v obci Nižný Hrušov 8.novembra 2017. Foto: TASR - Roman Hanc

Nižný Hrušov 8. novembra (TASR) – Diela svetoznámeho španielskeho surrealistu Salvadora Dalího možno v súčasnosti vidieť v aukčnej sieni v Nižnom Hrušove vo Vranovskom okrese. Vystavujú tam ucelenú kolekciu s názvom Božská komédia, ktorá obsahuje 100 diel.

Umelec vytvoril originálne obrazy – akvarelové ilustrácie v roku 1950 k divadelnému spracovaniu literárneho diela talianskeho básnika a spisovateľa Danteho Alighieriho. Vizuálne predstavy majú za cieľ lepšie pochopiť jednotlivé scény.

V tomto prípade ide o tzv. rozmnoženiny. Vytvorených bolo niekoľko kolekcií, jedna z nich sa nachádza v Nižnom Hrušove. "Sú to jeho ďalšie práce podpísané autorsky ceruzou, čo sme aj preskúmali, či je to originál. Je to na špeciálnom japonskom papieri s vodotlačou Dalího firmy," vysvetlil pre TASR Jaroslav Krajňák z miestnej aukčnej spoločnosti.

Pôvodným majiteľom kolekcie bol francúzsky galerista a zberateľ. "Majiteľ sa rozhodol po určitom čase, že chce túto kolekciu Božskej komédie odpredať," uviedol Krajňák s tým, že si vybral práve ich. Diela pôjdu neskôr do predaja. "Je to beh na dlhé trate, lebo je to množstvo obrazov," poznamenal. Predtým však budú ešte vystavené v ich vlastnej galérii v Bratislave.

Poznamenal, že návštevníci môžu v Nižnom Hrušove vidieť okrem Dalího tvorby aj časť ponuky, ktorú pripravujú do zimnej aukcie. "Ide o štyri screenprinty Andyho Warhola a ďalšie diela slovenskej moderny," spomenul. Ako ďalej uviedol, záujem o investície do umenia stále pretrváva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.