Rekonštrukciu tatranského Grand Hotela Kempinski ocenili v Nemecku

Foto: Lutz Sternstein

Bratislava 8. novembra (OTS) - Projekt rekonštrukcie historickej budovy, ktorá je národnou pamiatkou, viedol slovenský architekt Peter Černo.

Ocenenie Iconic Awards je prvou neutrálnou medzinárodnou architektonickou a dizajnovou súťažou, ktorá sa zameriava na celý svet architektúry. Porota v rámci Iconic Awards vyzdvihuje inovatívne produkty a udržateľnú komunikáciu v odvetví v piatich hlavných kategóriách: architektúra, interiér, produkt, komunikácia a koncept.

„Podmienkou tohto ocenenia bolo udelenie nominácie od Rat für Formgebung. Porota vybrala projekty z 39 krajín sveta. My sme dostali nomináciu v dvoch kategóriách: za architektúru pre Grand Hotel Kempinski High Tatras a za koncept pre Kuwait Towers – Konverzia,“ vysvetľuje slovenský architekt Peter Černo, ktorý pôsobí v Nemecku.

Historické fotografie Foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras

V oboch kategóriách získal ocenenia, ktoré mu boli udelené na slávnostnom večeri v Mníchove. Pribudli tak k ďalšej prestížnej cene ABB Leaf Awards 2017 za dostavbu rodinného domu udelenej v Londýne. Okrem toho získal v tomto roku s projektom rekonštrukcie tatranského hotela Kempinski nomináciu na German Design Award 2018.

„Obnova budov hotela bol nesmierne náročný proces, ktorý trval viac ako 4 roky. Grand Hotel Kempinski High Tatras je teraz oázou na brehu Štrbského plesa a patrí medzi národné pamiatky,“ uviedla Kathrin Noll, generálna manažérka Grand Hotela Kempinski High Tatras.

Foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras

Na rekonštrukcii a prestavbe bývalého liečebného domu Hviezdoslav vo Vysokých Tatrách pracoval Peter Černo už od roku 2004, kedy pripravil prvú štúdiu. Cieľom projektu bolo transformovať historicky chránené budovy na luxusný päťhviezdičkový hotel. Počas príprav hľadal archívne materiály, historické fotky a ďalšie dokumenty, ktoré sa použili pri prestavbe. Komplexná rekonštrukcia historickej budovy, reštaurácie, konferenčnej a tanečnej sály sa musela realizovať pod dohľadom archeológov, geológov a ochranárov. Architekti z Cerno+Architekten - Peter Cerno, Martin Černo, Gianfranco Maio - v Mníchove, použili pôvodné farby a materiály na čo najvernejšie obnovenie historického objektu. Zachovalo sa tak vyše sedemdesiat pôvodných prvkov, ako sú napr. balkóny, schodiská, farebnosť omietok a množstvo ďalších detailov. K hotelu ešte dostavali spa a apartmánový komplex, ktorý v súčasnosti patrí medzi najexkluzívnejšie hotely v sieti Kempinski na svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.