Špekulatívne zlučovanie firiem je už nezákonné

Na archívnej snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 8. novembra (TASR) – Fúzie firiem, ktorých cieľom by mala byť likvidácia dlhov, už nie sú možné. Postarala sa o tom novela Obchodného zákonníka, ktorej časť postihujúca špekulatívne firemné fúzie je účinná od stredy. Tento spôsob zbavovania sa dlhov stavia mimo zákon. Služby firiem, ktoré ponúkajú "rýchlu a spoľahlivú likvidáciu všetkých druhov spoločností", sú tak odteraz na Slovensku nelegálne.

Väčšina zmien z novely Obchodného zákonníka nadobudne účinnosť 1. januára 2018. Časť týkajúca sa nekalých fúzií je účinná dňom publikovania novely v Zbierke zákonov SR, čo je v stredu. Posun účinnosti presadili poslanci pozmeňujúcim návrhom v parlamente. Ich cieľ bol rýchlejšie zabrániť špekulatívnemu zlučovaniu firiem, ktorým sa obchádzajú štandardné procesy likvidácie a konkurzov, čo v konečnom dôsledku ide na úkor veriteľov.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská považuje túto zmenu v Obchodnom zákonníku za veľmi dôležitú. Je preto rada, že aj poslanci si tému osvojili. "Dokonca natoľko, že presadili, aby novela Obchodného zákonníka v časti, ktorá sa týka fúzií, bola účinná už dňom vyhlásenia v Zbierke a nečakali sme až do 1. januára 2018," zhodnotila.

V zmysle schváleného návrhu nebude možné zlúčenie, splynutie obchodných spoločností, ak by výsledkom fúzie mala byť spoločnosť, ktorá by bola v úpadku, ozrejmil hovorca ministerstva Peter Bubla. Rovnako sa v novele zakazuje, aby "fúzovali" spoločnosti, ktoré sú v konkurze, v likvidácii a o ktorých súd rozhodol, že budú zrušené. K tomu, či sú tieto podmienky splnené, teda či nástupnícka spoločnosť nebude v úpadku, sa musí vyjadriť audítor. Rovnako bude účinná aj trestnosť prevodu obchodných podielov na tzv. "biele kone".

Ak bol však návrh zmluvy o splynutí, zlúčení alebo projektu rozdelenia spoločnosti schválený pred dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona a návrh na zápis splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti do obchodného registra bol podaný najneskôr do 90 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, v takom prípade platí právna úprava účinná do 7. novembra 2017.

Po 1. januári 2018 nadobudnú účinnosť ďalšie zmeny v Obchodnom zákonníku, z ktorých možno podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti spomenúť opatrenia proti vymenovaniu tzv. "bielych koní" do funkcie štatutára, vyššiu mieru zodpovednosti štatutárov, ale aj ďalšie opatrenia, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.