Orbán na summite SVE16 a Číny: Európa potrebuje silných spojencov

Na snímke ľudia čakajúci na príchod čínskeho premiéra na summit SVE16 v Budapešti, 27. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Budapešť 27. novembra (TASR) - Vo východnej a strednej Európe vzniklo najkonkurencieschopnejšie investičné prostredie Európy, tvrdí predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Jeho slová zazneli v pondelok na otvorení hospodárskeho a obchodného fóra, konaného v Budapešti pri príležitosti šiesteho summitu vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang na tomto podujatí zdôraznil, že spolupráca je vzájomne výhodná pre Čínu i krajiny strednej a východnej Európy, približuje agentúra MTI.

"V uplynulých rokoch sa významne prehĺbila hospodárska spolupráca medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy. Táto spolupráca spája oba konce eurázijského kontinentu," uviedol Li.

Čínsky ministerský predseda ďalej poznamenal, že jeho krajina je vo veľkom rozmachu - ročne vznikne množstvo nových podnikov, ktoré vytvárajú nové pracovné miesta a Čína zároveň modernizuje aj tradičné odvetvia.

"Ázia - a v rámci nej Čína - sa mohutne rozvíja. Prichádza obdobie, keď Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju technickú a finančnú účasť Východu," povedal Orbán, ktorý varoval Európu pred uzatváraním sa a odporučil jej zabezpečiť si silných spojencov.

Maďarský premiér oznámil, že v pondelok bude v maďarskom vestníku zverejnený tender na obnovu železničnej trate Budapešť - Belehrad, ktorú financuje Čína.

Otvorili summit SVE16 a Číny: R. Fico sa stretne s čínskym premiérom

Podpora ekonomickej spolupráce a výmena skúseností v oblasti výskumu a inovácií budú hlavnými témami šiesteho stretnutia vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny, ktoré otvorili v pondelok v budapeštianskej redute Pesti Vigadó.

Na schôdzku pricestoval aj predseda vlády SR Robert Fico. Premiéri zúčastnených krajín budú spoločne rokovať o možných infraštruktúrnych projektoch a kooperácii v rôznych odvetviach spoločného záujmu. Po skončení schôdzky sa slovenský premiér v pondelok večer bilaterálne stretne s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, informoval komunikačný odbor Úradu vlády SR.

Predseda čínskej vlády priletel s delegáciou do maďarského hlavného mesta v nedeľu popoludní. Na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta ho privítal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Počas štvordňovej návštevy čínskeho hosťa, v rámci ktorej sa bude konať aj obchodné a finančné fórum, a v utorok bude čínsky premiér rokovať dvojstranne aj s Orbánom, budú v Budapešti platiť sprísnené bezpečnostné opatrenia a viaceré dopravné obmedzenia. Okolie Reťazového mosta (Lánchíd) polícia úplne uzatvorí.

Význam formátu SVE16 + Čína spočíva v posilňovaní vzájomnej spolupráce a dialógu. Slovensko podporuje konkrétne projekty v oblasti investícií, vedy a výskumu s dôrazom na posilnenie vývozu európskych krajín do Číny.

Základy pre spoluprácu stredo- a východoeurópskych krajín s Čínou vytvorilo hospodárske fórum, ktoré sa v maďarskej metropole uskutočnilo už v roku 2011. Prvé stretnutie na úrovni predsedov vlád Číny a SVE16 s cieľom posilniť spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti hostila v apríli 2012 poľská Varšava, ostatné rokovanie skupiny sa uskutočnilo minulý rok v Lotyšsku - v Rige.

Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.