Fico na summite SVE16 a Číny: Vzťahy SR s Čínou sa normalizujú

Na snímke Robert Fico Foto: TASR/Tomáš Halász

Budapešť 27. novembra (TASR) - Vzťahy Slovenska s Čínou sa po roku ochladenia normalizujú. SR začala spolupracovať s Čínou v železničnej preprave tovaru, spolupracuje v oblasti ciel, požiadala o urýchlenie udeľovania certifikátov kvalitných slovenských potravín určených na vývoz a oživuje sa spolupráca aj v oblasti energetiky. Povedal to v pondelok v Budapešti po šiestom summite vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny predseda slovenskej vlády Robert Fico.

Podľa jeho slov po roku ochladených politických a hospodárskych vzťahov s Čínou - čo bolo spôsobené súkromným stretnutím prezidenta Andreja Kisku s tibetským duchovným vodcom dalajlámom - sa veci opäť vracajú do normálu.

"Pociťujeme to na oživení záujmu Číny o Slovensko, čo naozaj vítam, pretože nie je možné hazardovať s takýmto strategickým partnerom do budúcnosti,"
dodal Fico.

Informoval, že v priebehu pondelka bude mať možnosť ešte absolvovať aj krátke bilaterálne stretnutie s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, čo vníma ako potvrdenie tohto nového trendu, že sa vzťahy vracajú do normálnych koľají.

"Mne na tom osobitne záleží, pretože Čína je pre nás perspektívna destinácia," podčiarkol slovenský ministerský predseda.

Vzájomný obrat tovaru podľa jeho slov pravidelne rastie a predstavuje už takmer sedem miliárd dolárov. Veľmi dôležité je, že sa začínajú objavovať prvé lastovičky, pokiaľ ide o prepravu tovarov z Číny do strednej Európy, kde sa využíva trasa cez Slovensko.

"Všetci sme zachytili prvý nákladný vlak z Číny v novembri 2017, ktorý skončil na prekladisku v Dobrej. Po celej trase, ktorá ide cez Čínu, potom Rusko, Ukrajinu, sa využíva širokorozchodný rozmer koľajníc, a potom na prekladisko v Dobrej to dávame na naše koľaje slovenské, čím sa významne zvyšuje kapacita slovenského carga. Ja verím, že je tu kapacita, a v tomto duchu sa pripravujú aj dohody, že by do konca roku 2018 to mohlo byť niekoľko sto cargo vlakov, ktoré by došli z Číny; a ak to takto bude ďalej pokračovať, Slovensko má fantastickú zemepisnú polohu, ktorá je mimoriadne dôležitá práve pre prepravu tovaru vlakom z východnej časti sveta - teda z Číny - do Európy," spresnil premiér.

Fico pripomenul, že dochádza k zásadnej zmene prepravy tovarov - z lodí sa dostáva tovar najmä na nákladné vlaky. Slovensku preto musí veľmi záležať na tom, aby pokračovalo aj vo výstavbe ďalších terminálov na Slovensku. Podľa jeho slov v tomto duchu sa vláda bude zaoberať v krátkom čase obrovským projektom prekladiska v blízkosti košického letiska. Ide o súkromnú investíciu, ktorej však kabinet bude venovať veľkú pozornosť.

Slovensko úspešne spolupracuje s príslušnými čínskymi orgánmi aj v oblasti ciel. "Podpísali sme v Rige memorandum o spolupráci v oblasti ciel, k tomu sa postupne pridal Kazachstan a potom Rusko aj Ukrajina. My potrebujeme mať plynulý tok informácií o tovare, ako kam prúdi z Číny do Európy a opačne," dodal premiér.

Fico vo svojom vystúpení na tomto summite požiadal čínsku stranu, aby urýchlila proces vydávania certifikátov na kvalitné potraviny, čo by znamenalo, že SR by mohla vyvážať potraviny na tento trh. Skonštatoval, že je úplne evidentné, že o kvalitné potraviny aj z nášho prostredia je na čínskom trhu veľký záujem.

Oživenie je podľa neho aj v oblasti energetiky, kde čínska strana prejavila záujem o spoluprácu s takými spoločnosťami, akými sú napríklad Výskumný ústav jadrovej energetiky (VÚJE) či Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS).

"Mňa teší aj ďalšia informácia, že v oblasti robotizácie má prísť 30 špičkových robotických firiem na východné Slovensko, a majú komunikovať s lídrom, ktorého máme na Slovensku - to je spoločnosť Spinea. Určite ak budú požadovať od nás nejakú podporu, tak to veľmi radi v tomto duchu urobíme," povedal predseda vlády.

Fico podotkol, že možnosti v oblasti financovania sú obrovské; záujem čínskych spoločností investovať na Slovensku je pomerne veľký, pričom však Slovensko dáva prednosť investíciám do oblastí s vyššou pridanou hodnotou.

"Nemyslím si, že by sme sa mali obávať nejakej veľkej miery konkurencie. Nám musí záležať na tom, aby naše vzťahy s Čínou boli partnerské, priateľské - to je veľmi dôležité,"
reagoval slovenský premiér na otázku ohľadne snáh jednotlivých krajín SVE "ukrojiť si čo najviac" z možných výsledkov spolupráce s Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.