Výstava v liptovskom múzeu približuje vnímanie prírody hendikepovanými

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dušan Hein

Liptovský Mikuláš 27. novembra (TASR) – V poradí 15. ročník výstav z cyklu Príroda našimi očami prezentuje výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia. Výstava sa nachádza v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši a je sprístupnená do 14. januára.

Podľa Evy Mauritzovej zo SMOPaJ sa cyklus výstav realizuje od roku 2003. „O spoluprácu pravidelne oslovujeme špeciálne školy, špeciálno-pedagogické centrá a domovy sociálnych služieb zo Slovenska i zahraničia,“ vysvetlila a dodala, že výtvarné práce sú zhotovené rôznymi technikami. Stretnúť sa môžeme s kresbou, maľbou, grafikou, mozaikou, ale nájdu sa aj trojrozmerné práce zhotovené z prírodných alebo odpadových materiálov. Podľa Mauritzovej zo všetkých diel vyžaruje radosť zo života a pozitívny vzťah k prírode bez ohľadu na to, akou technikou sú vytvorené.

„Možnosť prezentácie podporuje u takto hendikepovaných autorov rozvoj pracovných zručností, posilňuje sebarealizáciu a socializáciu,“ uviedla. Na druhej strane to podľa Mauritzovej ostatným ľuďom vytvára priestor vidieť prírodu tak, ako ju vidí mentálne hendikepovaný človek. „Možno je to pohľad odlišný ako ten náš, ale určite obohacujúci pre každého, kto dokáže vidieť nielen zrakom, ale aj srdcom,“ uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.