Pokuta za zakázané financovanie ohrozuje účasť Jobbiku na voľbách

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Budapešť 7. decembra (TASR) - Maďarskej ultrapravicovej opozičnej strane Jobbik hrozí pokuta od Štátneho kontrolného úradu (ÁSZ) za prijatie ilegálnej podpory. Predseda parlamentnej frakcie Jobbiku János Volner v tejto súvislosti v stredu uviedol, že v prípade takejto pokuty by účasť Jobbiku na jarných parlamentných voľbách bola otázna.

Denník Magyar Hírlap vo štvrtok uviedol, že podľa ÁSZ prijal Jobbik v prvej polovici tohto roka zakázanú materiálnu podporu v hodnote vyše 331 miliónov forintov (1,05 milióna eur).

Kontrolný úrad v auguste začal preverovať financovanie siedmich politických strán, medzi ktorými bol aj Jobbik. Na viaceré výzvy na splnenie povinnosti informovať o podmienkach poskytnutia podpory táto strana nereagovala, preto sa ÁSZ obrátil na prokuratúru, ktorá nariadila vyšetrovanie dokumentov týkajúcich sa zmlúv na využitie bilbordov.

Výška pokuty za prijatie podpory v rozpore so zákonom o politických stranách by mohla dosiahnuť až 660 miliónov forintov (2,1 milióna eur).

Podľa Volnera by bolo v takom prípade otázne, či by strana bola vôbec schopná zúčastniť sa parlamentných volieb. Volner zdôraznil, že to vníma ako prvý krok smerujúci k zakázaniu a likvidácii Jobbiku. Voči postupu ÁSZ už protestovala aj opozičná ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP). Ďalšia opozičná strana Spolu (Együtt) avizovala žalobu na vládnu stranu Fidesz za podobný čin z roku 2014, keď sa Fidesz dostal výhodne k reklamnej ploche.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.