Británia a Európska komisia dosiahli prvý prelom v otázke brexitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 8. decembra (TASR) - Predstavitelia britskej vlády a Európskej komisie (EK) v piatok dosiahli v Bruseli prvý prelom v otázke dohody o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda EK Jean-Claude Juncker.

V rokovaniach podľa nich došlo k dostatočnému posunu, čo vydláždilo cestu k ďalším rozhovorom o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou, informuje spravodajský portál stanice BBC. Podľa agentúry AP odporučila EK rozšírenie dialógu o otázky budúcich vzájomných vzťahov a obchodných stykov.

Mayová uviedla, že rokovanie bolo "extrémne náročné", pričom na oboch stranách došlo ku kompromisom, dodáva spravodajská stanica Sky News. Premiérka vyhlásila, že dohoda o brexite zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii, ktorí podľa nej "budú môcť naďalej viesť život ako v zahraničí".

Reakcie politikov:

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker: "Verím, že sme dospeli k prelomu, ktorý sme potrebovali. Nechcem, aby Británia odišla z EÚ - ide o prvú krajinu, ktorá k takémuto kroku pristúpila. Tento vývoj ma bude zarmucovať vždy, ale teraz sa musíme začať pozerať do budúcnosti."

Britská premiérka Theresa Mayová: "Veľmi vítam vyhliadky na posun do druhej fázy (rokovaní), kde sa bude hovoriť o obchode, bezpečnosti, ako aj o budúcich vzťahoch. Dúfam a očakávam, že získame podporu dvadsaťsedmičky."

Britský minister pre brexit David Davis: "Dnešok je veľkým krokom vpred pre priebeh brexitu. Stálo to veľa práce, ale som šťastný, že (Európska) komisia odporučila, že došlo k dostatočnému posunu."

Zástanca vystúpenia Británie z EÚ Nigel Farage: "Krajina je teraz pripravená "posunúť sa do ďalšej etapy potupy" po tom, ako Mayová súhlasila s podmienkami brexitu."

Britský minister financií Philip Hammond: "Som nadšený z toho, že dohoda dosiahnutá v Bruseli dláždi cestu pre ďalšie rozhovory o budúcnosti vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Ide o posilnenie britskej ekonomiky. Ostáva len uzavrieť dohodu, ktorá podporí pracovné miesta, podnikanie a prosperitu Británie."

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier: "Posun, ktorý bol dnes dosiahnutý, je postačujúci na začatie ďalšej fázy. Dohoda medzi Britániou, Írskom a EÚ je precízna a podrobná a keď ju lídri EÚ na summite, ktorý sa bude konať 14.-15. decembra, schvália, môže sa stať základom pre dohodu o odchode Británie z tohto bloku."

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney: "Dohoda potvrdená! Írsko podporuje posun vyjednávania o brexite do druhej fázy. Zabezpečili sme si záruky pre plnú ochranu Veľkopiatkovej dohody, mierový proces, ekonomiku pre celý írsky ostrov a žiadne tvrdé hranice po brexite. Veľmi dobrý výsledok pre každého na írskom ostrove."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.