Verešová: Pri zamestnaní cudzincov musíme zabrániť sociálnemu dumpingu

Na archívnej snímke Anna Verešová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 8. decembra (TASR) - Opozičná poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO) víta opatrenia, ktoré majú pomôcť zamestnávateľom vyriešiť problémy s nedostatkom zamestnancov. Zákonodarcovia by však mali myslieť na to, aby nevznikal sociálny dumping. Verešová to uviedla počas rozpravy k novele zákona o službách zamestnanosti.

Opatrenia, ktoré by vyriešili nedostatok pracovnej sily, však mali podľa poslankyne prísť skôr. "Je najvyšší čas riešiť problémy s nedostatkom pracovnej sily. Malo to byť skoršie, tak o päť alebo šesť rokov. Toto sa dalo zo štatistík veľmi ľahko vyčítať. Mohli ste urobiť viaceré opatrenia v prospech zamestnávania. Máme problém s dlhodobo nezamestnanými. Pribudol nám k tomu nedostatok pracovných síl. To nie je nový problém. Dal sa predpokladať a bolo treba s ním dávno niečo urobiť," adresovala vládnym poslancom Verešová.

Pri zavedení nového príspevku na presťahovanie vidí riziko možného vyľudnenia regiónov. "Oceňujem opatrenia, ale treba efektívne vynakladať finančné prostriedky na nezamestnaných a neaktívnych. My potrebujeme mať dostatok miest v regiónoch, ktoré sú nerozvinuté. Týmto ich chceme iba vyľudniť?" obáva sa Verešová. Podľa nej je obrovskou nevýhodou, že táto novela zákona prichádza neskoro. "Príspevok na presťahovanie veľa toho nevyrieši. Ak sa má niekto z východu presťahovať do Bratislavy, podľa mňa zostane radšej pri tom, že pôjde do Rakúska a opatrovať, kde bude mať vyšší plat, a potom sa po dvoch týždňoch vráti domov," predpokladá Verešová.

Pri nedostatku zamestnancov je podľa nej najdôležitejšie to, aby bol človek zamestnaný v slovenskej firme za slovenských podmienok. Zahraniční pracovníci totiž nedokážu konkurovať slovenským platom a hrozí tak sociálny dumping. Narážala na zamestnávanie občanov z tretích krajín. "V praxi sa to robí tak, že zahraničný občan sa zamestná v agentúre, srbskej napríklad. Jeho agentúra ho vyšle a prenajme ho slovenskej firme," upozornila na častú prax Verešová. Mnohé z týchto opatrení, ktoré prináša novela zákona, však považuje za dôležité. "Podporujem ich, ale je dôležité zabrániť sociálnemu dumpingu pri zamestnávaní občanov z tretích krajín," dodala Verešová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.