Filipínska vláda žiada vrátenie peňazí za nebezpečný očkovací program

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Manila 8. decembra (TASR) - Filipínska vláda požiada francúzskeho výrobcu, spoločnosť Sanofi Pasteur, o vrátenie približne 59 miliónov eur, ktoré jej vyplatila za očkovací program proti horúčke dengue. Urobí tak na základe výsledkov pozorovania, ktoré preukázalo, že vakcína mala na pacientov škodlivé účinky. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie filipínskeho ministerstva zdravotníctva.

Vo vyhlásení podľa AP taktiež odznelo, že vláda zváži aj podanie žaloby. Rovnako bude požadovať finančné vyrovnanie za liečbu detí, u ktorých sa môže v budúcnosti uvedená horúčka prejaviť. Bezprostredne nepotvrdili žiadne obete, ale u najmenej jedného dieťaťa sa dengue už prejavilo.

Filipínsky minister spravodlivosti Vitaliano Aguirre minulý týždeň v tejto súvislosti vyjadril pochybnosti nad tým, či bolo správne objednať vakcíny až v takej hodnote. Až 733.000 detí dostalo vakcínu, keď prešli len štyri mesiace od udelenia licencie.

Celoštátny očkovací program spustili na Filipínach v apríli 2016 a zamerali ho na deti vo veku od deväť rokov. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva program minulý týždeň pozastavilo.

Filipíny boli prvou krajinou na svete, ktorá začala očkovací program s využitím vakcíny Dengvaxia. Tú schválili na používanie vo viac ako 15 krajinách sveta.

Francúzska spoločnosť Sanofi Pasteur, ktorá vakcínu vyvinula, uviedla, že doteraz neboli zaznamenané v dôsledku očkovania žiadne úmrtia. Na riešení situácie spolupracuje s filipínskym ministerstvom zdravotníctva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.