Počasie zasa vyčíňa: Na cestách zápchy, ľudia bez elektriny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ružomberok 12. decembra (TASR) - Cesta II/520 medzi Námestovom a Tvrdošínom a cesta II/584 – Demänovská dolina od jaskyne Slobody sú uzatvorené. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Uzávera týchto ciest je nutná z dôvodu popadaných stromov, hrozí pád ďalších. V uvedených úsekoch pretrváva podľa operačného strediska silný vietor. „Uzavretie cesty bude trvať do odvolania,“ informovali zo strediska.

Vietor pováľal stromy na cesty, Terchová vyhlásila mimoriadnu situáciu

Obec Terchová v okrese Žilina vyhlásila v utorok ráno mimoriadnu situáciu. Podľa starostu Jozefa Dávidíka sú po silnom vetre na viacerých cestách popadané stromy, ktoré poškodili aj elektrické vedenia.

"Cesta do Vrátnej je neprejazdná, asi 50 stromov je spadnutých v Tiesňavách a nad Starým dvorom. V Štefanovej sa obyvatelia nemôžu dostať do práce, do školy a majú problém aj s elektrinou, lebo je poškodené vedenie vysokého napätia," povedal Dávidík.

Doplnil, že popadané stromy sú aj smerom do Šípkovej – u Balátov, u Rogoňov, do Jánošov a je tam poškodené elektrické vedenie. "V Bielom Potoku máme popadané stromy aj na hospodárskych objektoch. Na viacerých objektoch sú poškodené strechy, vrátane obecného úradu. Nemáme zatiaľ všetko zmapované," uviedol terchovský starosta s tým, že mimoriadna situácia potrvá minimálne do stredy (13.12.) večera.

"V Tiesňavách odstraňuje popadané stromy aj Hasičský a záchranný zbor, obec tam poslala živnostníkov, ktorí budú odvážať drevo. Škody najskôr musíme odstrániť a sprístupniť komunikácie, potom budeme mapovať ich celkovú výšku," dodal Dávidík.

V okrese Michalovce platí zvýšená výstraha pred povodňami

V okrese Michalovce vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšený stupeň výstrahy pred povodňami. Výstraha 2. stupňa platí od 11.30 h do štvrtkového (14.12.) poludnia.

Dôvodom aktuálneho upozornenia sú doterajšie zrážky, nasýtenosť povodí a výrazný vzostup vodných stavov na ukrajinskej časti povodia a z toho plynúci predpoklad vzostupu vodných hladín.

SHMÚ takisto naďalej varuje pred silným nárazovým vetrom v horských oblastiach Liptova, Horehronia a severného Spiša, ale i Gemera. V oblasti Tatier platí až do 15.00 h výstraha najvyššieho 3. stupňa, miestami podľa meteorológov môže vietor dosiahnuť rýchlosť 160 až 180 km/h.

Silu orkánu môže dosiahnuť aj rýchlosť na horách v regiónoch Orava, Turiec, Liptov či Gemer. "V polohách od 1200 m môže vietor dosiahnuť rýchlosť 135 až 150 km/h. Pre uvedené oblasti platí výstraha 2. stupňa. V regiónoch na severe je výstraha platná do 22.00 h, na Gemeri do 18.00 h."

Cesta do Vrátnej je pre popadané stromy neprejazdná

Oblastné stredisko Horskej záchrannej služby (OS HZS) Malá Fatra upozorňuje návštevníkov, že cesta do Vrátnej je pre popadané stromy neprejazdná.

"Pre pretrvávajúce nebezpečenstvo pádu stromov sú na mieste príslušníci HZS a Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR), ktorí dohliadajú na situáciu. O zmenách v tejto oblasti a priechodnosti cesty budeme informovať," uviedla HZS na svojej internetovej stránke.

Jasná zostáva uzatvorená, cesta do doliny je neprejazdná, stredisko je bez prúdu

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry zostáva aj v utorok uzatvorené zo severnej aj južnej strany. Cestu do doliny museli hasiči pre prekážky na ceste uzatvoriť a celé stredisko zostalo bez elektrickej energie. Vedenie skiareálu o tom informovalo prostredníctvom svojej oficiálnej facebookovej stránky.

Vietor pováľal stromy na zjazdovky v Jasnej. Foto: TASR - Miroslava Siváková

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Demänovskej Doline je dolina zatiaľ uzatvorená. O aktuálnej situácii a prípadných zmenách budeme informovať,“ uvádza sa na stránke.

Pracovníci polície a hasičského zboru v oblasti už niekoľko hodín pracujú na sprejazdnení cesty do doliny. „Začalo sa to o jednej v noci a odvtedy stromy padajú stále," povedala pre TASR riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová a doplnila, že momentálne sa zasahuje na dvoch miestach, konkrétne v úsekoch cesty pri hoteli Mikulášska chata a pri hoteli FIM.

Podľa nej na cestu v Demänovskej Doline spadol aj stĺp vysokého napätia, momentálne sa však s odstraňovaním čaká na elektrikárov. „Situácia ohrozuje aj zasahujúcich ľudí, takže hasiči môžu začať píliť, až keď bude stĺp odpojený,“ vysvetlila.

Horská záchranná služba varuje pred víchricou

V najbližších hodinách očakáva Horská záchranná služba (HZS) pretrvávajúci silný vietor, ktorý má počas dopoludnia v stredných a vysokých polohách hôr dosahovať silu víchrice. Popoludní a k večeru pribudne viac zrážok, ktoré sa budú vo vysokých polohách meniť na sneženie.

„Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí v polohách nad 1500 metrov nad morom zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, v nižších polohách a v ostatných pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo,“ uviedol Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie HZS a zároveň varoval, že pravdepodobnosť lavínových zosuvov pre silný vietor a oteplenie stúpa.

Podľa Sedláka za poslednú periódu sneženia pripadlo 20 centimetrov nového snehu, ktorý sa uložil vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. „V niektorých prípadoch sú možné stredné a spontánne lavíny,“ doplnil.

V utorok ráno bolo podľa HZS na horách zamračené a hmlisto, na hrebeňoch fúkal silný, prevažne južný až juhozápadný vietor o sile v nárazoch miestami do 144 kilometrov za hodinu.

V dôsledku silného vetra zasahovali hasiči v Trenčianskom kraji 27-krát

Silný vietor zamestnal v pondelok (11.12.) večer, v noci a v priebehu utorkového rána aj hasičov v Trenčianskom kraji. V súvislosti s ním zasahovali celkom 27-krát, informoval hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

"Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov, respektíve poškodených telekomunikačných stĺpov z ciest a miestnych komunikácií. Celkom v rámci Trenčianskeho kraja v súvislosti s počasím zasahovalo 82 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) s 27 kusmi techniky," uviedol Petrík.

Najviac zásahov mali hasiči z Púchova, a to šesť, z Dubnice nad Váhom zasahovali príslušníci HaZZ päťkrát, z Považskej Bystrice štyri razy, po tri zásahy absolvovali hasiči z Trenčína, Myjavy, Partizánskeho, dva z Prievidze a jeden z Bánoviec nad Bebravou.

V Žilinskom kraji je bez elektriny viac ako 60.000 odberných miest SSE-D

V Žilinskom kraji zostalo v utorok ráno po extrémne veternej noci bez elektrickej energie viac ako 60.000 odberných miest Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie (SSE-D). TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Doplnil, že distribútor registruje mimo prevádzky takmer 700 trafostaníc. "Na linkách vysokého napätia došlo k 38 poruchám, ktoré treba odstrániť. Najčastejšou príčinou sú stromy spadnuté na vedenie, stĺpy či stožiare," povedal Gejdoš.

Najviac je podľa neho postihnutá horná Orava a Liptov, kde je bez prúdu viac ako 30.000 domácností. "Najväčšie výpadky sú v Námestove a okolí, v Nižnej, Podbieli, Krivej, ale aj v Pucove, Zákamennom a v Zázrivej. Na Liptove trápia poruchy hlavne Liptovský Mikuláš, Demänovskú Dolinu, Dúbravu a Liptovské Kľačany. Rozsiahle výpadky sužujú aj okolie Žiliny, časť Kysúc, najmä Turzovku, Dlhú nad Kysucou a Vysokú. SSE-D eviduje poruchy aj v Rajeckej Lesnej, Fačkove, Hornej Maríkovej, a tiež v Makove a okolí," dodal Gejdoš.

Elektrikári zo SSE-D sú momentálne v teréne v posilnenom zložení a snažia sa jednotlivé poruchy najprv lokalizovať a postupne odstraňovať. "Niektoré z porúch sa však nachádzajú na ťažko dostupných miestach, preto môže ich vyhľadanie a oprava trvať o niečo dlhšie. Robia však maximum, aby odberateľom obnovili dodávku elektriny čo najskôr. Nesmú pritom zabúdať ani na svoju bezpečnosť, keďže sa často pohybujú v extrémnych podmienkach," zdôraznil Gejdoš.

"Všetkých obyvateľov, ktorých zasiahli výpadky elektriny, by sme chceli ubezpečiť, že SSE-D využíva všetky dostupné prostriedky a kapacity, aby dostala situáciu pod kontrolu. Všetkých dotknutých žiadame o pochopenie a trpezlivosť. Naši pracovníci sú na podobné situácie vyškolení a vedia, ako majú postupovať. Treba si však uvedomiť, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorej odstránenie bude chvíľu trvať, pričom ju ovplyvňujú rôzne okolnosti ako nepriaznivé počasie, rozmočený terén či riziko pádu stromov," uzavrel Gejdoš.

Silný vietor dostal do pohotovosti takmer 600 hasičov

Pretrvávajúci silný nárazový vietor si za posledných 24 hodín vyžiadal nárast výjazdov hasičov. "Pri viac ako 160 udalostiach, spôsobených silným nárazovým vetrom, zasahovalo celkom 574 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ)," informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

"Najčastejšie bola ich pomoc potrebná v Žilinskom kraji, kde pri 64 udalostiach rôzneho charakteru zasahovalo až 233 hasičov," spresnila. "V Trnavskom kraji zasahovalo pri 34 výjazdoch 127 hasičov, v Trenčianskom kraji vyslali 73 hasičov k 24 prípadom súvisiacich s vetrom. V Bratislavskom kraji zasahovalo 67 hasičov pri 19 udalostiach," dodala. Situácia v Nitrianskom, Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom kraji bola podľa jej slov pokojnejšia.

"Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov, ktoré v mnohých prípadoch zahatali cestné komunikácie, či spadli na drôty elektrického vedenia a pretrhli ich," priblížila Farkasová. Na niektorých miestach bolo potrebné odstrániť spadnuté stromy zo zaparkovaných vozidiel. Silný vietor uvoľnil aj niekoľko plechových striech, ktoré ohrozovali okolie.

Vietor v Lomničke strhol dve strechy na rodinných domoch

V obci Lomnička v pondelok (11.12.) večer silný vietor strhol strechy na dvoch tamojších rodinných domoch. Krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove pre TASR uviedol, že jednu plechovú strechu hasiči celkom stiahli, pretože ohrozovala ľudí, a druhú upevnili, aby ju vietor celkom nestrhol.

Na mieste sa podľa neho nikto nezranil. Zasahovali tam príslušníci HaZZ zo Starej Ľubovne a dobrovoľníci z Podolínca.

Podľa operačného dôstojníka hasičov privolali aj k pondelkovému požiaru hospodárskej budovy v obci Topoľovka, okres Humenné, kde bola škoda predbežne vyčíslená na 5000 eur. Večer tam zasahovalo s troma kusmi techniky osem hasičov a záchranná brigáda z Humenného.

Za posledných 24 hodín zasahovali hasiči v Prešovskom kraji celkovo osemkrát pre výčiny počasia. Prevažne šlo o popadané stromy. Dohromady zasahovalo 25 príslušníkov na deviatich kusoch techniky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.