Abbás: Palestínčania nebudú akceptovať úlohu USA v mierovom procese

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás Foto: TASR/AP Photo

Istanbul 13. decembra (TASR) - Palestínčania od "tejto chvíle" nebudú akceptovať nijakú úlohu Spojených štátov v blízkovýchodnom mierovom procese. Podľa agentúry AP to na summite Organizácie islamskej spolupráce (OIC) v Istanbule povedal palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

Abbás okrem iného označil rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela za "zločin", ktorý ohrozuje svetový mier.

Podľa Abbása v oblasti Blízkeho východu nikdy nezavládne mier, pokiaľ svet neuzná východný Jeruzalem za hlavné mesto budúceho palestínskeho štátu.

Medzinárodné spoločenstvo Trumpovo rozhodnutie takmer jednomyseľne odsudzuje a pokladá ho za "provokáciu" citov moslimov a kresťanov.

V Jeruzaleme, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael považoval vždy Jeruzalem za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem - obsadený Izraelom od roku 1967 - ako metropolu pre svoj budúci nezávislý štát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.