Turecký prezident Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Istanbul 13. decembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu ostro kritizoval Izrael a nazval ho okupačnou mocnosťou a "teroristickým štátom".

Povedal to počas vystúpenia na mimoriadnom summite Organizácie islamskej spolupráce (OIC) venovanom situácii po tom, ako prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, informovala agentúra AP.

Erdogan vo svojom prejave vyhlásil, že otázka Jeruzalema je pre moslimov úplne kľúčová a nemožno v nej robiť žiadne kompromisy. Moslimovia podľa neho nebudú akceptovať útoky na svoje posvätné miesta.

Tiež uviedol, že východný Jeruzalem je hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu. Vyzval krajiny sveta, ktoré tak doposiaľ neurobili, aby tento štát uznali.

Turecký prezident vyjadril presvedčenie, že "by sa mal urýchliť proces, ktorý začlení Palestínu do medzinárodných dohôd a inštitúcií".

Trumpovo rozhodnutie ohľadne Jeruzalema, ktoré je podľa Erdogana v rozpore s medzinárodným právom, pritom označil za neplatné.

Erdogan tiež podľa agentúry DPA podotkol, že palestínske územie v dôsledku expanzie izraelského teritória neustále zmenšuje.

Turecko pozvalo lídrov Organizácie islamskej spolupráce, skupinu viac ako 50 moslimským štátov, na stredajší summit v Istanbule s cieľom sformulovať spoločnú reakciu na Trumpove vyhlásenie.

V Jeruzaleme, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael považoval vždy Jeruzalem za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem - obsadený Izraelom od roku 1967 - ako metropolu pre svoj budúci nezávislý štát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.