Čínska centrálna banka zvýšila úrokové sadzby

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Peking 14. decembra (TASR) - Čínska centrálna banka nečakane zvýšila úrokové sadzby, čím zareagovala na rozhodnutie amerického Federálneho rezervného systému (Fed) posunúť hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu nahor.

Zvýšenie však nebolo výrazné. Banka zvýšila krátkodobé úrokové sadzby len o 5 bázických bodov. Naposledy takýto krok urobila v marci tohto roka. Podľa čínskej centrálnej banky je to prirodzená reakcia na rozhodnutie Fedu zvýšiť úrokové sadzby v USA. Aj analytici sú presvedčení, že tento krok nebude mať väčší vplyv na trhy, ide len o reakciu na krok centrálnej banky v Spojených štátoch.

Americká centrálna banka v stredu (13.12.) zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 1,25 až 1,50 %. Za zvýšenie však neboli všetci. Dvaja členovia Fedu, Charles Evans z Chicaga a Neel Kashkari z Minneapolisu hlasovali proti zvýšeniu, podľa všetkého pre stále nízku infláciu.

Banka zároveň zlepšila odhad rastu ekonomiky na budúci rok. Zatiaľ čo v septembri očakávala, že v roku 2018 vzrastie americká ekonomika o 2,1 %, teraz počíta s rastom o 2,5 %. Nezamestnanosť by mala zo súčasnej úrovne 4,1 %, ktorá predstavuje 17-ročné minimum, klesnúť na 3,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.