Študenti sa môžu prihlásiť do 52. ročníka Akademického Prešova

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prešov 14. decembra (TASR) – Aj v budúcom roku sa v metropole Šariša uskutoční tradičná súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska známa ako Akademický Prešov (AP). Je určená pre študentov slovenských vysokých škôl bez ohľadu na typ školy a odbor štúdia. Záujemcovia sa do nej môžu prihlásiť už teraz. Súťažiť sa bude v štyroch kategóriách. TASR o tom informoval Miron Pukan z organizačného štábu podujatia.

V pôvodnej literárnej tvorbe - poézia, próza a esej sa prijímajú ucelené texty, prípadne úryvky z dosiaľ nepublikovaných rozsiahlejších prác, výlučne v slovenskom jazyku bez tematického a žánrového obmedzenia. "Rukopisy príspevkov v troch exemplároch je potrebné odovzdať na organizačnom štábe AP alebo poslať mailom na martasouckova@gmail.com najneskôr do 12. apríla 2018," priblížil Pukan.

Ďalšia kategória poskytuje priestor pre realizáciu divadelnej kreativity v širokom žánrovom spektre. "Súbory by mali tvoriť minimálne z polovice vysokoškoláci študujúci na slovenských vysokých školách. Ak dĺžka predstavenia presahuje 60 minút, je potrebná konzultácia s organizačným štábom," podotkol s tým, že súťažiaci majú zaslať svoje prihlášky na organizačný štáb alebo mailom na miron.pukan@gmail.com alebo diana.laciakova@gmail.com do 2. apríla 2018. "Subkategóriou sú inojazyčné divadelné inscenácie slovenských vysokoškolákov," doplnil.

Účastník súťaže v translácii z jazyka anglického, nemeckého, francúzskeho, poľského a ruského do slovenčiny má podľa jeho ďalších slov zaslať preklad uceleného umeleckého textu - nie úryvku z románu, novely a podobne v troch exemplároch najneskôr do 12. apríla 2018 na miroslav.balaz@unipo.sk. V prípade prózy ide o maximálne desať strán, poézie 100 veršov.

Štvrtá súťažná kategória má prezentovať krátkometrážny umelecký film s aktuálnou témou zo života súčasnej mladej generácie. Jej autormi by mali byť predovšetkým študenti odboru masmediálnej komunikácie. Rozsah by mal byť 15 minút. "Súťažiaci zašlú svoje filmové diela v digitálnej podobe na adresu: Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, Ul. 17. novembra 15, 080 01 Prešov, do 18. apríla 2017," poznamenal.

Hosťami 52. ročníka AP, ktorý sa uskutoční 23. až 26. apríla 2018, budú tiež domáce, zahraničné profesionálne i amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín. Súčasťou podujatia budú okrem iného odborné semináre, individuálne rozbory a hodnotenia. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Rektorát PU v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a Občianske združenie Akademický Prešov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.