Ruský súd uznal exministra Uľukajeva za vinného z prijatia úplatku

Na archívnej snímke ruský exminister pre hospodársky rozvoj Alexej Uľukajev. Foto: TASR AP

Moskva 15. decembra (TASR) - Ruský súd uznal v piatok bývalého ministra pre hospodársky rozvoj Alexeja Uľukajeva za vinného z prijatia úplatku vo výške dva milióny dolárov (1,7 mil. eur) od spojenca prezidenta Vladimira Putina.

Prokuratúra požadovala, aby Uľukajeva poslali na desať rokov do väzenia. Podľa jej návrhu by tiež mal zaplatiť pokutu približne päť miliónov dolárov (4,2 mil. eur). O výške trestu však súd zatiaľ ešte nerozhodol.

Uľukajev je najvyššie postaveným ruským predstaviteľom, ktorého zatkli od roku 1993, pripomína agentúra AP. Zadržali ho vlani v sídle najväčšieho ruského producenta ropy Rosnefť v rámci zákroku Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Po zadržaní označil svoje obvinenie za provokáciu a akúkoľvek vinu popieral. Na súde vyhlásil, že šéf Rosnefťu Igor Sečin, dlhoročný spojenec prezidenta Putina, ho zavolal do kancelárie v ropnej spoločnosti a dal mu kufrík s peniazmi. Podľa Uľukajeva provokáciu zosnovala FSB.

Uľukajev údajne 14. novembra 2016 prijal dva milióny dolárov za kladné hodnotenie zo strany ministerstva pre hospodársky rozvoj. To podľa obžaloby umožnilo ropnej spoločnosti Rosnefť "dokončiť dohodu o kúpe 50 percent vládneho podielu" v ropnej firme Bašnefť.

Táto kauza vyvolala v Rusku šok, ale aj veľa dohadov. Mnohí sa domnievajú, že v skutočnosti nemusí ísť o boj s korupciou, ale o mocenský súboj na najvyšších miestach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.