Inšpektori: Tretina zbraní v rukách IS pochádza z východnej Európy

Členovia teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ). Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Londýn 16. decembra (TASR) - Tretina zbraní v rukách džihádistov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS) pochádza z krajín východnej Európy ako Bulharsko, Rumunsko alebo ďalšie balkánske štáty.

Vyplýva to zo správy britských zbrojných inšpektorov zo skupiny Conflict Armament Research, o ktorej informoval v piatok rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF, ale aj internetový server balkaninsight.com.

Členovia skupiny, ktorí z poverenia Európskej únie pátrajú po stopách dodávok zbraní do konfliktných oblastí, tak potvrdili podobné poznatky siete Balkan Investigative Reporting Network (BIRN).

USA a Saudská Arábia podľa nich porušili medzinárodné pravidlá pre obchodovanie so zbraňami v konfliktných oblastiach, keď cez Balkán dodali zbrane sýrskym povstalcom. Pre "diery" v sieti dodávateľov sa však podľa BIRN dostala časť týchto zbraní napokon do rúk IS.

Množstvo a kvalita zbraní, ktorými disponuje IS, sa podľa predmetnej správy britských inšpektorov výrazne zvýšila. Viac ako polovica nových zbraní džihádistov sa do Sýrie dostala z Bulharska, ich značná časť putovala i z Rumunska a Srbska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • nezávažný

    infraštruktúra albanskej mafii ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.