Praha: Stovky ľudí demonštrovali proti schôdzke protiimigračných strán

Na snímke pohľad na Prahu. Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 16. decembra (TASR) - Zhruba 400 ľudí protestovalo v piatok večer v centre českej metropoly Praha proti sobotňajšej konferencii európskych protiimigračných strán z frakcie Európa národov a slobody (ENF) v Európskom parlamente. Polícia pred konferenciou prijala mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

V dôsledku nich hliadkujú od piatkového podvečera v okolí budovy Poslaneckej snemovne policajti, príslušníci zásahovej jednotky i špeciálne vozidlá s kamerovými systémami, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Demonštrácia proti stretnutiu predstaviteľov európskych protiimigračných strán sa začala pred hotelom Intercontinental v centre Prahy po 18.00 h SEČ. Protest bol síce hlučný, ale prebiehal pokojne. Jeho účastníci neskôr pochodovali mestom. Demonštranti niesli transparenty s nápismi ako Sociálna spravodlivosť namiesto rasizmu, nacionalizmu a xenofóbie, FCK SPD, Zjednotenú Európu. Vykrikovali antifašistické heslá, spievali a bubnovali. Ďalšie protestné akcie avizovali ľavicoví aktivisti aj na sobotu.

Medzi prvými predstaviteľmi ENF, ktorí medzičasom prišli do Prahy, bol holandský politik Geert Wilders. Tomu sa pre jeho ostrú protiislamskú rétoriku radikálni islamisti dlhodobo vyhrážajú smrťou. Do Snemovne dorazil Wilders v sprievode policajnej kolóny okolo 19.00 h SEČ. Privítal ho predseda českého hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura, ktorý je zároveň hostiteľom sobotňajšej konferencie.

Na nej sa má zúčastniť aj predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, zástupca talianskej Ligy Severu Lorenzo Fontana, predstaviteľ Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Georg Mayer, ale aj hostia z Belgicka, Nemecka, Poľska či Veľkej Británie. Po rokovaní by mali zverejniť svoje vízie modelu európskej spolupráce.

"Model spolupráce, ktorý my navrhujeme a ktorý je úplne reálny, je čo najužšia spolupráca suverénnych národných štátov bez diktátu Bruselu," povedal pred začiatkom konferencie samotný Okamura. Zdôraznil potrebu zachovania voľného pohybu osôb, tovaru, služieb i kapitálu. Dodal však, že k tomu nie je potrebná existencia EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.