Piloti Ryanairu odložili štrajk, čakajú na výsledok rokovaní

Na archívnej snímke cestujúci nastupujú do lietadla spoločnosti Ryanair na letisku vo francúzskom Mariqnane. Foto: TASR/AP

Dublin 18. decembra (TASR) - Piloti írskej spoločnosti Ryanair odložili štrajk naplánovaný na stredu 20. decembra. Dôvodom avizovaných protestov sú spory ohľadom kolektívnej zmluvy. Odborová organizácia, ktorá zastupuje írskych pilotov súhlasila, že sa stretne na rokovaniach s vedením najväčších nízkonákladových aerolínií v Európe.

Tento krok nasleduje po tom, ako Ryanair v piatok (15.12.) prvýkrát uznal odbory a začal s nimi komunikovať.

Vedenie leteckej spoločnosti a odborový zväz írskych pilotov IMPACT sa stretnú po prvý raz v utorok 19. decembra večer.

Bezprecedentný 24-hodinový štrajk pilotov Ryanairu sa mal uskutočniť v stredu v Írsku a Portugalsku, čo by spôsobilo prerušenie dopravy pred vianočnými sviatkami.

V piatok Ryanair ustúpil a súhlasil s uznaním odborov. Ale odborári sa po rokoch nedôvery voči vedeniu aerolínií zdráhali odvolať štrajk, kým sa s nimi nestretne vedenie spoločnosti. To im najskôr odkázalo, že sa nemôže stretnúť s predstaviteľmi odborov až do stredy, teda do dňa plánovaného štrajku. Najnovšie sa však Ryanair a írski piloti dohodli na utorkovom večernom termíne a piloti pozastavili štrajk. To je dobrá správa pre cestujúcich, ktorí majú letieť v stredu.

S portugalskými pilotmi sa stretne vedenie aerolínií až vo štvrtok 21. decembra.

Ale, ak sa na stretnutí Ryanairu a odborového zväzu IMPACT nepodarí dosiahnuť dostatočný pokrok, piloti si vyhradzujú právo obnoviť štrajk.

Írska letecká spoločnosť v piatok prvýkrát uznala odbory po tom, ako jej piloti v Írsku, Británii, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku pohrozili štrajkom počas rušnej vianočnej sezóny. Letecká spoločnosť so sídlom v Dubline uviedla, že bude rokovať s odbormi, ktoré zastupujú pilotov.

Okrem írskeho odborového zväzu IMPACT, Ryanair ponúkol stretnutie aj britskému odborového zväzu BALPA. Ten však príde na rokovania iba vtedy, ak sa na nich bude môcť zúčastniť aj federácia britských odborových zväzov TUC.

Aj talianska asociácia pilotov ANPAC a portugalský odborový zväz SPAC odvolali štrajk.

Piloti v Nemecku tiež schválili protestné akcie počas Vianoc. Nemecká asociácia Vereinigung Cockpit uviedla, že je teraz na vedení Ryanairu, aby "dokázalo, že ich berie vážne".

V Španielsku nie sú plánované žiadne štrajky pilotov, ale tamojší pozemný personál nevylučuje protestnú akciu 30. decembra.

Ryanair, druhá najväčšia letecká spoločnosť v Európe z hľadiska počtu cestujúcich, bola nútená zrušiť 20.000 letov od septembra 2017 do marca 2018, pre problémy s plánovaním harmonogramov pilotov.

Ryanair aj napriek ťažkostiam stále očakáva, že dosiahne za finančný rok, ktorý sa končí 31. marca 2018, zisk po zdanení v pásme 1,40 - 1,45 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.