Saakašvili odmietol vypovedať na generálnej prokuratúre

Ukrajinská tajná polícia SBU odprevádza po zadržaní bývalého gruzínského prezidenta a gubernátora Odesy Michaila Saakašviliho v Kyjeve. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kyjev 18. decembra (TASR) - Bývalý gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili sa v pondelok na predvolanie dostavil na ukrajinskú generálnu prokuratúru. Vypovedať však odmietol s tým, že výpoveď poskytne jedine ukrajinskej tajnej službe SBU.

Saakašvili mal v pondelok na prokuratúre vypovedať ako podozrivý vo veci podporovania členov zločineckých zoskupení.

Podľa agentúry RIA Novosti Saakašvili prišiel do budovy prokuratúry, ale po krátkom vystúpení pred novinármi vo vestibule odišiel.

Saakašvili vyhlásil, že generálny prokurátor Jurij Lucenko sa snaží urobiť z jeho prípadu "kauzu s čisto politickými motívmi". Upozornil však v tejto súvislosti, že v takom prípade by už jeho kauza nemala byť v kompetencii prokuratúry.

Saakašvili dodal, že ak ho "dnes na výsluch predvolá SBU, jednoznačne" sa naň dostaví. "Ale nebudem dávať Jurijovi Lucenkovi možnosť, aby zabodoval pred bossom (prezidentom Petrom Porošenkom)," deklaroval Saakašvili podľa televízie 112 Ukrajina, ktorá jeho slová odvysielala v priamom prenose.

Vyšetrovateľ spomínanej kauzy na generálnej prokuratúre podľa RIA Novosti avizoval, že Saakašviliho opäť predvolá na výsluch. Ak sa nedostaví ani na druhý termín, prokuratúra bude konať v súlade so zákonom, varoval vyšetrovateľ Olexandr Hovoruščak.

Saakašviliho zadržali v Kyjeve 8. decembra. Je podozrivý z pomoci členom zločineckých organizácií a zatajovania ich trestnej činnosti.

Ukrajinská generálna prokuratúra 49-ročného Saakašviliho podozrieva, že sa sprisahal s ukrajinským podnikateľom s väzbami na Rusko s cieľom zosadiť ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Saakašvili všetky obvinenia odmieta.

Minulý pondelok súd v Kyjeve zamietol žiadosť generálnej prokuratúry o umiestnenie Saakašviliho - v súčasnosti lídra opozície na Ukrajine - do domáceho väzenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.