Od októbra bolo v Mjanmarsku zničených 40 rohinských dedín

Na archívnej snímke dym stúpa z horiaceho domu v mjanmarskej dedine Gawdu Zara. Mjanmarské bezpečnostné zložky dnes v Jakchainskom štáte ukázali novinárom dedinu, ktorú podľa vládnych úradov vypálili členovia tamojšej moslimskej komunity. Foto: TASR/AP

Rangún 18. decembra (TASR) - V októbri a novembri bolo vypálených 40 dedín v mjanmarskom Jakchainskom štáte, sužovanom násilnosťami. Ukazuje to analýza družicových záberov organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW). Počet poškodených dedín, ktoré podpaľovala mjanmarská armáda od augustového začiatku svojich násilných akcií proti moslimskej menšine Rohingov, tak stúpol na 354.

V týždni obsahujúcom 25. november, keď Mjanmarsko podpísalo s Bangladéšom dohodu o vrátení 655.000 príslušníkov menšiny Rohingov, ktorí ušli z Mjanmarska (bývalej Barmy) pred násilím, boli vypálené desiatky rohinských budov. OSN uviedla, že toto násilie sa už zrejme rovná genocíde. Informovala o tom v pondelok HRW.

"Ničenie rohinských dedín barmskou armádou v dni okolo podpisu dohody s Bangladéšom o repatriácii utečencov ukazuje, že dané záväzky o bezpečnom navracaní ľudí boli len akýmsi reklamným ťahom pred verejnosťou," uviedol vo vyhlásení riaditeľ HRW pre Áziu Brad Adams, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Po 5. septembri bolo poškodených najmenej 118 dedín, ukázali údaje z analýzy HRW - práve v tento dátum niekdajšia ikona demokracie a faktická líderka Mjanmarska Aun Schan Su Ťij ohlásila koniec bezpečnostných operácií, vyvolaných útokmi rohinských militantov na 30 policajných a armádnych postov z 25. augusta.

Medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) so sídlom v Ženeve zverejnila minulý týždeň správu, podľa ktorej bolo pri násilnostiach zabitých najmenej 6700 Rohingov vrátane 700 detí.

Mjanmarská armáda uskutočnila vyšetrovanie vojenských akcií v Jakchainskom štáte a minulý mesiac v správe odmietla obvinenia z hromadného znásilňovania, bitiek, mimosúdnych popráv či ničenia majetku bezpečnostnými silami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.