ZŠ na Ulici energetikov v Prievidzi vychováva futbalistov i fitnesky

Ilustračné foto Foto: TASR- Alexandra Moštková

Prievidza 18. decembra (TASR) - Koncom 70. rokov 20. storočia na vtedy novovybudovanom sídlisku Kopanice v Prievidzi vznikla Základná škola (ZŠ) na Ulici energetikov. Škola s energiou, ako ju verejnosť nazýva, sa neskôr profilovala ako športová.

"Škola bola otvorená v septembri 1979 na veľkom a mladom sídlisku. Demografická krivka išla vtedy hore, bolo tu veľmi veľa detí a mládeže, preto bolo potrebné vybudovať ďalšiu školu popri dvoch stávajúcich. Postupne, ako detí ubúdalo, sa školy spájali a my sme vlastne zostali jedinou ZŠ na sídlisku," priblížila pre TASR riaditeľka ZŠ na Ulici energetikov Ivana Škrteľová.

Dnes má škola športové triedy, toto zameranie však nemala hneď od začiatku svojho pôsobenia. "Prišlo tu postupne, po piatich, šiestich rokoch. Vystriedali sa tu rôzne športy, najdominantnejšia, alebo v ktorej sa dosahovali rôzne úspechy, bola hádzaná. Tá tu mala dlhoročnú tradíciu. Potom futbal, čo sa týka chlapcov. A pred siedmimi rokmi, s mojím príchodom, sme s vtedajšou pani riaditeľkou Vierkou Dušičkovou, založili športové triedy so zameraním na fitnes aerobik," spomenula riaditeľka.

Aktuálna riaditeľka školy má k fitnes aerobiku podľa svojich slov veľmi blízko, nakoľko sa tomuto cvičeniu venuje od svojich 16 rokov. "V súčasnosti už nie aktívne, nesúťažne, už len ako trénerka. Trénujem detičky od šiestich rokov a dospelých až do 99 rokov. Z vlastnej skúsenosti, keď som súťažila, vyhrávala maratóny nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a vyhrala súťaž v roku 2003 Miss aerobik Slovenskej republiky, tak ma to nakoplo, lebo šport je skutočne cesta k tomu, aby mohol človek žiť iný, plnohodnotnejší život," skonštatovala.

Tanec podľa Škrteľovej formuje nielen telo, ale i dušu a deťom je to blízke. "Prejdem s nimi všetky štýly, od ľudového tanca, cez balet, klasiku, všetky štýly aerobiku až po latino. Používame aj pomôcky, fitlopty, stepy, powerbally. Pre deti je to veľmi zaujímavé a ony počas tých piatich rokov prejdú celkovým formovaním, pridá sa k tomu i posilňovňa, ktorú máme vlastnú," ozrejmila.

Škola eviduje stúpajúci trend v prípade detí, ktoré k nej chcú nastúpiť do športových tried. Chodia do nej aj deti z okolitých škôl či dedín a miest, Handlovej, Ráztočna či Cigľa. "Staráme sa však o zdravie a zdravý životný štýl všetkých detí. Máme svoje netradičné športové akcie, Detský cyklokros, Mikulášsku zumba párty, Detskú aerobik šou, Olympijský deň športu, Deň rodiny a samozrejme, našu benefíciu aerobiku," priblížila riaditeľka.

Športové zázemie školy okrem dvoch telocviční, tanečnej sály a posilňovne zabezpečujú tiež multifunkčné ihrisko, tartanová dráha a dve beachvolejbalové ihriská.

Okrem športových tried, v piatom až deviatom ročníku, má škola i tie so zameraním na jazyk. Je asi prvou školou, kde z popola vstala ruština, okrem toho sa deti učia angličtinu, nemčinu, v záujmovom útvare španielčinu, vymenovala Škrteľová. Škola sa zapojila i do skoro všetkých projektov ministerstva školstva i ďalších iných.

Aktuálne ZŠ navštevuje 489 detí. Fitnesky a futbalisti sa učia spolu, pričom chlapcom, ktorí boli kedysi v samostatných triedach, sa zlepšila po ich spojení s dievčatami disciplína i známky, dodala Škrteľová.

Fitnesky zo ZŠ na Ulici energetikov sa môžu pochváliť viacerými cenami

Viacerými oceneniami z európskych súťaží sa môžu pochváliť malé cheerleaderky zo Základnej školy (ZŠ) na Ulici energetikov v Prievidzi. Dievčatá, ktoré chodia do športovej triedy, trénuje priamo riaditeľka školy Ivana Škrteľová.

"Keď športové triedy vznikli, po roku som videla, že deti sú skutočné talenty a dá sa s nimi pracovať dokonca na takej úrovni, že by sme mohli skúsiť aj nejakú súťaž. Keďže som chodila na nejaké súťaže ako porotca, vedela som ich úroveň zhodnotiť," spomenula Škrteľová. Prvé súťaže podľa nej hneď priniesli prvé úspechy.

Dievčatá vystupujú v skupinách. "Najznámejšia je skupina Cheerleaders Prievidza, sú to dievčatá z piateho až deviateho ročníka a ide o výber tých najkvalitnejších. Nie je to len o kvalite, ale aj o tom, že dievčatá to chcú a majú množstvo tréningov, vystúpení a sprievodných aktivít navyše," priblížila.

Každá trieda nacvičí choreografiu, s ktorou súťaží. "Máme aj skupiny Smile, Sugar, Energy a Stars," ozrejmila Škrteľová.

Z každej súťaže boli dievčatá podľa nej nominované na celoslovenské kolo. "Na Slovensku sa podarilo skupine Cheerleaders vyhrať niekoľkokrát, takže boli aj na majstrovstvách Európy, kde teda boli prvé, išli sme na majstrovstvá sveta, kde boli zase štvrté," vyzdvihla. Ďalšia skupina Stars, kde sú deti z ôsmeho ročníka, sa nominovala aj na majstrovstvá Európy, kde skončila štvrtá.

Deti zo športových tried majú do týždňa štyri hodiny športovej prípravy v dvoch dvojhodinových blokoch, okrem toho majú dve hodiny telesnej výchovy. Tie z lepších skupín majú tréningy aj popoludní.

Juraj Kucka zažil v ZŠ na Ulici energetikov v Prievidzi aj ťažké časy

Výchovou nielen reprezentantov zo slovenskej futbalovej reprezentácie sa môže pochváliť Základná škola (ZŠ) na Ulici energetikov v Prievidzi. Úspešné absolventky sa nachádzajú aj medzi hádzanárkami či fitneskami.

V športovaní odchovankyne prievidzskej školy pokračujú. "Niektoré dievčatá išli na konzervatórium alebo sa venujú tancu v iných tanečných skupinách. Mojím snom je to, aby sme aj my mohli v tomto pokračovať, len skutočne, potom zladiť s nami program dievčat, keď sú už na stredných školách, je náročný," povedala riaditeľka školy Ivana Škrteľová.

Kvalita detí sa totiž podľa nej ukáže až po ich 15. roku života. "Mňa teší to, že ich nejakým spôsobom pripravím na dráhu ďalej a budem veľmi rada, aj pokiaľ sa tomu nebudú profesionálne venovať, ale zostane im láska k tancu v srdci a budú spomínať," podotkla.

Najznámejšou hádzanárkou bola Zuzana Povrazníková, ktorá je teraz šéfkou akadémie talentovanej mládeže v Nemecku a bola aj v slovenskej reprezentácii. Hádzanárky v 90. rokoch 20. storočia zbierali ocenenia na majstrovstvách Slovenska, tiež na medzinárodnom turnaji.

Ocenenia zbierali rovnako aj futbalisti. Školské lavice na ZŠ na Ulici energetikov "drali" futbalisti Peter Hrubina, Branislav Obžera, František Kubík, Filip Hlohovský, Patrik Hrošovský, Peter Mazáň, Jan Vlasko, Štefan Pekár, Dušan Uškovič či Filip Oršula. "Najvýznamnejší sú Juro Kucka a Martin Škrteľ. Sme na nich veľmi pyšní. Maťo sem dochádzal z Ráztočna, takže skutočne to mal ťažšie. Ale je to ukazovateľ toho, keď chlapec chce a rodina ho podporí, dá sa všetko," ozrejmila Škrteľová.

"Na ZŠ na Ulici energetikov si vždy veľmi rád zaspomínam, veď som ju navštevoval dlhých deväť rokov a zažil som tam veľa pekných, ale aj ťažkých chvíľ, keďže mi učenie veľmi nešlo, lebo som všetku energiu venoval športu," spomenul pre TASR Kucka.

Najradšej mal podľa svojich slov telesnú výchovu, ale aj športové hodiny, ktoré mávala trieda na štadióne v Prievidzi skoro ráno pred vyučovaním. "Práve tam sme s chalanmi zažili veľa vtipných príhod, vtipných s odstupom času. Napríklad sme nestihli autobus, tak sme museli ísť pešo zo Žabníka do školy, ale keďže sme boli unavení po rannom tréningu, tak sme sa veľmi neponáhľali a veľakrát sme prišli dosť neskoro na vyučovanie, preto boli učitelia na nás nahnevaní," priblížil.

Futbalový reprezentant doplnil, že nemal rád viac predmetov, ale asi najviac neznášal nemecký jazyk. Nevie prečo, ale ten mu jednoducho nešiel vôbec. "Škola mi určite pomohla v mojej kariére, lebo venovala dosť pozornosti športu a svojim žiakom, ktorí sa športu venovali, takže ma dobre pripravila na ďalšie pokračovanie, za čo sa jej chcem týmto aj poďakovať," dodal.

Niektorí absolventi sa do školy podľa riaditeľky vracajú viac, niektorí, vzhľadom na povinnosti v kluboch a reprezentácii, menej. "Keď majú cestu, tak prídu a snažia sa nejakým spôsobom pomôcť. Pre naše deti len to, že spomenieme ich mená, je veľkou motiváciou," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.