India a Čína rokovali o vzájomných pohraničných sporoch

Indický poradca pre národnú bezpečnosť Indian Adžit Doval (vpravo) spolu s čínskym štátnym radcom Yang Jiechiom. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 22. decembra (TASR) - Predstavitelia Indie a Číny viedli v piatok nové kolo rokovaní ohľadom sporných hraníc svojich krajín, prvé po konfrontácii medzi ich ozbrojenými silami na himalájskej náhornej plošine z leta tohto roka.

Indický poradca pre národnú bezpečnosť Adžit Doval a čínsky štátny radca Jang Ťie-čch' stáli na čele delegácií v Naí Dillí. Bolo to už 20. kolo rozhovorov týkajúcich sa desaťročia trvajúceho sporu medzi týmito susediacimi krajinami.

Indickí a čínski vojaci sa dostali do vzájomnej konfrontácie na náhornej plošine Doklam, neobývanej oblasti, ktorú si nárokujú Čína aj Bhután - spojenec Indie. Roztržka bola najvážnejšou medzi týmito dvoma ázijskými gigantmi za niekoľko uplynulých rokov. Rozbroje sa ukončili po diplomatickom riešení, pripomína agentúra DPA.

India a Čína sa sporia o niekoľko úsekov svojich nejasne vytýčených, 3500 kilometrov dlhých hraníc, z ktorých prevažná časť vedie pozdĺž himalájskeho pohoria. Krajiny v roku 1962 viedli aj vojnu o svoje štátne hranice.

Jedným z bodov dnešného rokovania boli aj udalosti na náhornej plošine Doklam. Krajiny v roku 1988 zriadili spoločnú pracovnú skupinu, ktorej cieľom je riešiť pohraničné rozpory. V roku 2003 boli vymenovaní špeciálni predstavitelia pre otázky hraničných sporov. Ich posledné zasadanie sa konalo vlani v Pekingu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.