Na horách napadol nový sneh, lavínové ohrozenie môže byť vyššie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 22. decembra (TASR) - Za posledných 24 hodín pripadlo na horách od dvoch do piatich centimetrov nového snehu, na severnej strane Západných Tatier až do osem centimetrov. Pri predpokladanom snežení a silnom vetre v nasledujúcich dňoch mierne stúpa hrozba lavínových zosuvov.

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách v polohách nad 1600 metrov trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, v nižších polohách Tatier, vo Veľkej a Malej Fatre eviduje Horská záchranná služba (HZS) malú lavínovú hrozbu.

Podľa Filipa Kyzeka zo Strediska lavínovej prevencie HZS je lavínová situácia všeobecne priaznivá, no nebezpečenstvo je veľmi lokálne. "Hlavným problémom je vo vyšších polohách previaty novší sneh," uviedol Kyzek s tým, že ho síce nie je veľa, ale vplyvom vetra je uložený v terénnych depresiách, žľaboch a muldách vo forme menej stabilných snehových dosiek, vankúšov a prevejov. V týchto miestach je možné pri dodatočnom zaťažení mechanicky uvoľniť lavínu.

Ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a miestami so slabým snežením. "Mierne sa otepľuje, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí mínus 11 stupňov Celzia až mínus dva stupne Celzia," ozrejmil Kyzek. Na hrebeňoch Vysokých Tatier a Nízkych Tatier fúkal silný severozápadný vietor v nárazoch miestami až 20 metrov za sekundu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.