Nová šéfka rakúskej diplomacie chce v Bratislave hovoriť aj o OSN

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Viedeň 23. decembra (TASR) - Nová ministerka zahraničných vecí Rakúska si vybrala Slovensko ako cieľ svojej prvej zahraničnej pracovnej cesty vzhľadom na geografickú blízkosť hlavných miest oboch krajín a úzke väzby medzi susediacimi regiónmi. Uviedla to v piatkovom rozhovore pre tlačovú agentúru APA, v ktorom zároveň poprela, že by ako druhé v poradí plánovala navštíviť Maďarsko.

Karin Kneisslová (52), ktorú do vládnej funkcie nominovala pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ), v prípade Slovenska zdôraznila, že jej rezortný partner Miroslav Lajčák je v súčasnosti predsedom Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) a chcela by s ním preto prediskutovať aj otázky týkajúce sa tejto organizácie.

"Bratislava ešte nikdy nebola prvou destináciou (rakúskeho) ministra zahraničných vecí, čomu úplne nerozumiem," povedala Kneisslová s tým, že spolu s Viedňou ide o dve "celosvetovo najbližšie ležiace hlavné mestá".

Nová ministerka, ktorá je obyvateľkou spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, bude v januári cestovať na Slovensko regionálnym vlakom, ktorý podľa vlastných slov dobre pozná. "Vlak z Bratislavy a do Bratislavy poznám veľmi dobre - skoro ráno je plný slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek. Existujú tu naozaj úzke väzby - čo sa týka pracovného trhu i ľudskej povahy."

Na otázku, či ohlásená návšteva Slovenska súvisí s nedávnymi tendenciami FPÖ zbližovať sa s krajinami Vyšehradskej štvorky, ktoré odmietajú utečeneckú politiku EU, Kneisslová odpovedala: "Nie. Je to susedný štát a prvé cesty vedú zásadne do susedného štátu."

Podľa ministerky nie je pravdivé tvrdenie, že cieľom jej druhej zahraničnej pracovnej cesty má byť Budapešť. "Neviem, odkiaľ to máte... Potom plánujem cestu do jedného západného mesta, ktorý ale zatiaľ nemôžem menovať, pretože si tam ešte vyjasňujem termíny," povedala pre APA.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v utorok oznámil, že Kneisslová zavíta do Maďarska takisto ešte v januári, čo niektoré médiá vysvetľovali tak, že pôjde o jej druhú zahraničnú cestu.

Kneisslová, expertka na Blízky východ a bývalá diplomatka, sa v piatkovom rozhovore dôrazne ohradila voči označovaniu za členku FPÖ a odmietla komentovať sporné vyjadrenia politikov tejto strany ohľadne migrantov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.