Ku koncu roka rastú vklady v stavebných sporiteľniach

Ilustračné foto. Foto: Andrej Galica

Bratislava 23. decembra (TASR) - S blížiacim sa koncom roka rastú vklady na sporiacich účtoch v stavebných sporiteľniach. Dôvodom je snaha ľudí nasporiť si dostatok peňazí na získanie maximálnej štátnej prémie.

Na získanie maximálnej štátnej prémie vo výške 66,39 eura musia sporitelia na svoje účty v tomto roku vložiť 1327,80 eura. "Záver roka je už tradične obdobím, kedy stavební sporitelia vo väčšej miere vkladajú finančné prostriedky na účty stavebného sporenia. Môžeme preto potvrdiť, že aj v tento rok zaznamenávame zvýšený objem aj výšku vkladov počas novembra a decembra, čo súvisí s tým, že klienti si chcú zabezpečiť nárok na štátnu prémiu," potvrdzuje hovorkyňa ČSOB stavebnej sporiteľne Anna Jamborová.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uviedla, že vlaňajší december bol najsilnejším z hľadiska vkladov. Ľudia na svoje účty vtedy vložili 108,65 milióna eur. "Ak sa pozrieme na vývoj vkladov v tomto roku, zatiaľ najsilnejším mesiacom bol január, kedy klienti vložili 76,10 milióna eur. V ostatných mesiacoch sa objem vkladov pohyboval na úrovni 42 až 62 miliónov eur, čiže obdobne ako v roku 2016. Očakávame však, že tradične najsilnejším bude aj v tomto roku, čo sa vkladov klientov týka, práve mesiac december," doplnil hovorca PSS Radovan Slobodník.

Akú sumu vložia ľudia na svoj sporiaci účet, závisí od viacerých faktorov. "Klienti, ktorí nemajú nastavené pravidelné mesačné vklady, realizujú jednorazové, resp. mimoriadne vklady v závere roka, a to v závislosti od disponibilných financií či finančného rozpočtu rodiny. Časť klientov sa totiž rozhoduje až koncom roka, koľko vloží v danom roku na stavebné sporenie," priblížila PR manažérka Wüstenrot stavebnej sporiteľne Daniela Vlčková. Zároveň uviedla, že za uplynulé obdobie roka 2017 predstavoval zatiaľ priemerný ročný vklad na zmluvu o stavebnom sporení približne 920 eur.

Vklady v sporiteľniach pritom kontinuálne rastú. Napríklad v PSS v roku 2015 klienti za celý rok vložili na svoje účty 663,87 milióna eur, vlani to za celý rok bolo 689,14 milióna eur. "Rastovo sa vyvíjajú tiež priemerné ročné vklady klienta. Uvedený vývoj pripisujeme aj výške štátnej prémie, ktorá za ostatné roky percentuálne klesala a na získanie maximálnej štátnej prémie bolo potrebné nasporiť vyšší optimálny ročný vklad," vysvetlil Slobodník.

Ľudia si však sporia viac aj vďaka rastúcej ekonomike, ale aj vyšším platom. "Prežívame pokrízové obdobie, zvyšuje sa spotreba, ekonomika je v dobrom stave. Ľudia si môžu dovoliť sporiť viac," dodal Slobodník.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.