Urgenty v Bratislave sú cez sviatky plnšie než inokedy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 23. decembra (TASR) - Bratislavské nemocnice očakávajú počas Vianoc častejšie návštevy pacientov na urgentných príjmoch. Cez tieto sviatky spravidla ošetria stovky ľudí.

Dospelých trápia zväčša tráviace ťažkosti, kosti v hrdle, teploty, depresie. Deti prinesú najmä s úrazmi, pribúda malých pacientov s otravou. Ľudia by nemali zabúdať na racionálne stravovanie, rodičia by zase mali mať deti pod prísnejším dohľadom, upozorňujú lekári.

"Počas dňa sa cez sviatky postará o malých pacientov päť pediatrov, slúžiť budú dvaja chirurgovia. V noci pôjde o troch pediatrov a jedného chirurga," povedala Dana Kamenická, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave. V prípade potreby vie zdravotnícke zariadenie zabezpečiť ďalšieho chirurga.

"Poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude zabezpečené v plnom rozsahu a nepretržite - ako zvyčajne. Rozpis služieb lekárov na urgentných príjmoch je štandardný tak, ako po iné dni," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

V bratislavskej detskej nemocnici prišlo vlani počas Vianoc na urgent vyše 830 detí. Trápili ich úrazy z pádov spôsobené v domácnosti či vonku a tráviace ťažkosti z prejedania sa a nevhodnej kombinácie jedál. Časté sú tiež laryngitídy, bronchitídy a stredoušné zápaly.

Kamenická varuje aj pred otravami u malých detí. "Pretože v domácnostiach sa dôkladnejšie upratuje, rodičia majú viac povinností a nevšimnú si nebezpečné látky (čistiace prostriedky, lieky, kozmetika) v dosahu svojich ratolestí," uviedla.

"Ľudia prichádzajú na urgent s bolesťami brucha, kosťou v hrdle. Trápia ich hnačky, majú teploty, pocit osamelosti, depresie," uviedla Kliská. Vlani navštívilo urgent v UNB počas sviatkov 940 pacientov, z toho 140 museli hospitalizovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.