Pakistan a Afganistan vyzvali Taliban, nech sa zapojí do rozhovorov

Zľava - afgánsky minister zahraničných vecí Salahuddin Rabbani, čínsky minister Wang Yi a pakistanský minister si na snímke podávajú ruky na spoločnom stretnutí. Foto: TASR/AP

Peking 26. decembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí Pakistanu a Afganistanu vydali v utorok spoločnú výzvu militantom z radikálneho hnutia Taliban, aby sa zapojili do mierových rozhovorov. Ministri tak urobili v závere stretnutia zorganizovaného Čínou, ktorého cieľom bolo napraviť napäté vzťahy medzi oboma vládami.

Predstavitelia troch vlád, vrátane čínskej, v utorkovom spoločnom vyhlásení vyzvali na "rozsiahly mierový proces a zmierenie za účasti všetkých strán". Apel nasledoval po takmer každodenných útokoch hnutia Taliban v oblastiach po celom Afganistane.

Spomínané tri vlády uviedli, že "vyzývajú afganský Taliban, aby sa do mierového procesu zapojil čo najskôr".

Čína zorganizovala stretnutie, aby pomohla napraviť vzťahy medzi Afganistanom a Pakistanom. Afganské úrady totiž obviňujú Pakistan, že poskytuje bezpečné útočisko Talibanu, ktorého vláda v Afganistane bola zvrhnutá vďaka invázii Spojených štátov v roku 2001, pripomenula tlačová agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.