Počet obyvateľov Šanghaja obmedzia na 25 miliónov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Šanghaj 26. decembra (TASR) - Čínska finančná metropola Šanghaj obmedzí do roku 2035 svoju populáciu na 25 miliónov ľudí v rámci snahy vyrovnať sa s tamojšou "chorobou veľkého mesta". S odvolaním sa na čínsku vládu o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Vláda uviedla, že cieľ regulácie veľkosti Šanghaja je súčasťou hlavného územného plánu tohto mesta na roky 2017-35, ktorý schválil príslušný úrad.

"Do roku 2035 bude počet obyvateľov so stálym bydliskom v Šanghaji obmedzený na približne 25 miliónov a celkové pozemky, ktoré budú dané k dispozícii na výstavbu, nepresiahnu 3200 štvorcových kilometrov," píše sa v oznámení.

Čínske štátne médiá uviedli, že "choroba veľkého mesta" nastáva vtedy, keď veľkomesto sužuje znečistenie životného prostredia, dopravné zápchy a nedostatočné kapacity verejných služieb napríklad v oblastiach školstva a zdravotníctva.

Mnohé z najväčších miest v Číne čelia tiež výraznému nárastu cien nehnuteľností, čo vyvoláva obavy z "bubliny" v tomto sektore.

Šanghaj, ktorý leží na východnom pobreží krajiny, mal koncom roka 2015 podľa oficiálnych štatistík 24,15 milióna obyvateľov s trvalým pobytom, informovala ešte vlani oficiálna tlačová agentúra Sinchua.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.