JAVYS pokračuje v demolácii chladiacich veží v Jaslovských Bohuniciach

Ilustračná snímka Foto: TASR

Bratislava 27. decembra (TASR) - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS), pokračuje v demolácii chladiacich veží v jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO). Informovala o tom hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

"Panoráma s ôsmimi 120 metrov vysokými chladiacimi vežami pri elektrárni v Jaslovských Bohuniciach sa viditeľne zmenila, prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k dnešnému dňu výšku približne 35 metrov,"
priblížila.

Prvá veža sa podľa nej začala rozoberať 2. októbra 2017 a demolačné práce boli dočasne obmedzené iba počas 5 pracovných dní z dôvodu hmly alebo hustého sneženia. Viditeľnosť počas demolačných prác medzi operátorom a miestom demolácie nemôže byť totiž nižšia ako 30 metrov.

"V novom roku sa na prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do chladiacej veže číslo dva. Prekládka je plánovaná v termíne 10. až 15. januára 2018. Demolácia chladiacej veže číslo jeden bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky," spresnila.

Chladiaca veža číslo dva má podľa Žiakovej v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej už pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára 2018. Chladiace veže číslo tri a štyri majú v súčasnosti zdemolovanú vnútornú vostavbu.

Doplnila, že demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. "Stavebný odpad z chladiacich veží nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný. Cieľom projektu demolácie chladiacich veží je najvyššej možnej miere odpad minimalizovať, respektíve recyklovať ho. Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii. Terén bude upravený zeminou a zatrávnený," zdôraznila.

Dodala, že postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1. Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe uznesenia vlády SR zo 14. septembra 1999.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.