Ekonomická dôvera v Česku vzrástla na záver roka na 9,5-ročné maximum

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Praha 27. decembra (TASR) - Ekonomická dôvera v Českej republike zaznamenala tento mesiac najvyššiu úroveň za 9,5 roka. Ukázali to v stredu zverejnené údaje Českého štatistického úradu, pričom k pozitívnym výsledkom prispela najmä nálada podnikateľov.

Kombinovaný index dôvery podnikateľov a spotrebiteľov dosiahol v decembri 15,1 bodu oproti 14,5-bodovej úrovni v novembri. Decembrový údaj zároveň predstavuje najvyššiu hodnotu od mája 2008, keď index dosiahol 15,8 bodu.

Nálady podnikateľov a spotrebiteľov sa však výrazne líšia. Zatiaľ čo index podnikateľskej dôvery vzrástol, v prípade dôvery spotrebiteľov zaznamenal pokles.

Index podnikateľskej dôvery dosiahol 17,1 bodu oproti 16,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Naopak, index spotrebiteľskej dôvery klesol z novembrovej úrovne 7,8 bodu na decembrových 7,5 bodu. Spotrebitelia sú pesimistickí najmä v otázke vývoja ekonomiky v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.