Jadrová inflácia v eurozóne by tento rok mala zotrvať na 1 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Berlín 8. januára (TASR) - Jadrová inflácia v eurozóne zotrvá v tomto roku pravdepodobne na 1-% úrovni, uviedol ekonóm z Commerzbank Christoph Weil.

Predbežné údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat z konca minulého týždňa ukázali, že v poslednom mesiaci minulého roka dosiahla jadrová inflácia, ktorá nezahrňuje nestabilné ceny energií, potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, 0,9 %. Udržala sa tak na novembrovej úrovni.

Celkovo spotrebiteľské ceny podľa odhadu Eurostatu vzrástli v decembri medziročne o 1,4 % a v porovnaní s novembrom tak spomalili tempo rastu, keď v novembri sa zvýšili o 1,5 %. Najviac sa pod to podpísalo spomalenie rastu cien energií. Tie sa na záver roka zvýšili o 3 % po 4,6-% raste v novembri.

Najnovšie údaje o vývoji inflácie ukazujú, že ani solídny ekonomický rast a pokles nezamestnanosti zatiaľ neviedli k trvalému výraznejšiemu rastu jadrových cien a nedá sa očakávať, že by sa veci mali v roku 2018 príliš meniť, uviedol Weil.

Ako dodal, Commerzbank očakáva, že jadrová inflácia sa tento rok bude držať na úrovni 1 %. Trvalé stúpanie miery inflácie nad 1-% hranicu predpokladá až v roku 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.