Investorom v eurozóne aj v Nemecku sa v januári zlepšila nálada

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Berlín 8. januára (TASR) - Investorom v eurozóne sa v januári zlepšila nálada. Ich optimizmus v súvislosti s ďalším vývojom ekonomiky menového bloku vzrástol napriek stále pokračujúcim rokovaniam o vytvorení novej vlády v Nemecku. Prispelo k tomu zrýchľovanie globálnej ekonomiky. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, ktorý zároveň upozornil na riziko prehriatia.

Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v januári 2018 zvýšil na 32,9 bodu z 31,1 bodu v decembri. Tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí počítali len s miernym nárastom indexu na 31,5 bodu.

Anketa tiež ukázala, že aj čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol, a to na 18,8 bodu zo 16,8 bodu v decembri. To je jeho najvyššia úroveň od augusta 2007.

A do tretice, hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v regióne, ktorý platí eurom, sa zvýšilo na 48 bodov zo 46,5 bodu pred mesiacom.

"Ekonomika vo všetkých regiónov sveta vyzerá stabilne a pozitívne a vykazuje mierne zlepšenie," uviedol inštitút so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom, podľa ktorého to platí aj pre eurozónu, východnú Európu a Latinskú Ameriku.

"Vzostup je preto široký a synchrónny. Pravdepodobnosť možného prehriatia tak stúpa," dodal Sentix.

Zdá sa, že investori nemajú obavy z absencie novej koalície v Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, ktorej sa nedarí zostaviť vládu od septembrových volieb.

Svedčia o tom výsledky prieskumu Sentix, ktoré odhalili, že index dôvery nemeckých investorov v prvom mesiaci tohto roka vzrástol na 40,1 z 39,1 bodu v decembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.