V USA zbierajú podpisy proti podpore nezávislej tlače v Maďarsku

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Budapešť 10. januára (TASR) - Zastavenie finančnej podpory nezávislých médií v Maďarsku žiadajú americkí republikáni. Iniciátorom petície v zákonodarnom zbore USA je republikánsky senátor Andy Harris, podľa ktorého je maďarský premiér Viktor Orbán jedným z najväčších zástancov prezidenta Donalda Trumpa, uviedlo v utorok internetové vydanie amerického politického denníka The Hill.

Harris v zdôvodnení žiadosti uviedol, že Orbán a Trump vedú podobnú politiku, pričom Orbán patrí medzi najhlasnejších podporovateľov Trumpa.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vlani v novembri oznámilo, že sumou vyše 700.000 dolárov (587.000 eur) podporí nezávislé médiá v Maďarsku s cieľom "zlepšiť prístup občanov k objektívnym informáciám o domácich a globálnych otázkach verejného významu". Podľa denníka išlo o reakciu na rastúce znepokojenie amerických a európskych krajín nad Orbánovou snahou o zvýšenie kontroly nad médiami.

Orbán ostro kritizuje zásahy amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorého Nadácia otvorenej spoločnosti financuje liberálne neziskové a mimovládne organizácie po celom svete vrátane Maďarska.

Orbán vedie vlasteneckú politiku, rovnako ako Trump, pričom obaja odmietajú utečencov, pripomenul The Hill. V apríli sú v Maďarsku parlamentné voľby, v ktorých sa očakáva pohodlné víťazstvo Orbánovej strany Fidesz, dodal americký denník.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.