Zmenia sa pravidlá fungovania DDS a informovanosť účastníkov 3.piliera

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 10. januára (TASR) - Zmeny v organizácii a riadení doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) a v oblasti informácií, ktoré má takáto spoločnosť poskytovať, prináša návrh novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Materiál z dielne ministerstva práce v stredu schválila vláda. Jeho cieľom je predovšetkým prebratie dvoch súvisiacich európskych smerníc do slovenského právneho poriadku.

Zavedením funkcie vnútorného auditu a uplatňovaním zásad odmeňovania sa podľa rezortu práce začnú v oblasti doplnkového dôchodkového sporenia uplatňovať princípy, požiadavky a zásady, ktoré sa vzťahujú aj na iné inštitúcie vo finančnom sektore.

"Významný posun v informáciách, ktoré majú byť poskytované účastníkom, predstavujú najmä zmeny vo výpise z osobného účtu, ktorý sa dopĺňa najmä o vek potrebný na splnenie podmienok na poberanie doplnkového starobného dôchodku a sumu odplát, nákladov a poplatkov, o ktoré sa znížila suma osobného účtu účastníka a poberateľa dávky," priblížilo ministerstvo. Účastník tretieho piliera dostane aj odhad výšky jeho dôchodkových úspor a dočasného doplnkového starobného dôchodku v čase, kedy má právo začať čerpať dôchodok.

Z dôvodu uľahčenia organizácie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia na úrovni EÚ sa novelou umožní DDS vykonať cezhraničný prevod doplnkového dôchodkového fondu alebo jeho časti do zamestnaneckej dôchodkovej spoločnosti, alebo naopak prijať takýto majetok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.