Vláda nesúhlasí s návrhom OĽaNO na úpravu Zákonníka práce

Na snímke poslanci NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA zľava Veronika Remišová, Ján Lukáč, Jozef Viskupič a Eduard Heger. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 10. januára (TASR) - Vláda nesúhlasí s návrhom novely Zákonníka práce z dielne opozičného hnutia OĽaNO. Konštatovala to na svojom stredajšom rokovaní. Právna norma sa v súčasnosti nachádza v parlamente v druhom čítaní a poslanci ňou chcú upraviť pracovné pomery zamestnancov, ktorí pracujú s eurofondmi.

Zákonodarcovia v novele navrhujú rozšíriť dôvody, týkajúce sa predĺženia alebo opätovného dohodnutia pracovného pomeru na dobu určitú, o prípad vykonávania prác pri príprave a realizácii projektov a programov, ktoré sú aspoň sčasti financované z prostriedkov EÚ alebo iných zdrojov z cudziny. Prijatím návrhu by sa podľa nich pracovné miesta zamestnancov vykonávajúcich tieto práce stabilizovali a nedochádzalo by k ich častej fluktuácii.

"Riadne, včasné a kvalitné čerpanie eurofondov v podobe prípravy a realizácie programov a projektov zabezpečujú osoby, ktorých pracovné pomery, ak nie sú štátnymi zamestnancami, sú uzatvárané zväčša len na dobu určitú," vysvetlili dôvody na zmenu poslanci. Pre platné založenie pracovného pomeru na dobu určitú Zákonník práce určuje presné pravidlá a obmedzenia.

"Hoci všetky obmedzenia možno vnímať pozitívne, pretože ich cieľom je zabrániť zneužívaniu pracovných pomerov na dobu určitú, čím sa dosahuje vyššia úroveň ochrany zamestnanca, pre kategóriu zamestnancov pracujúcich s eurofondmi a inými druhmi zahraničnej pomoci predstavujú tieto obmedzenia vážny problém," skonštatovali v návrhu poslanci OĽaNO.

Ide najmä o prípady predĺženia trvania pracovného pomeru na dobu určitú nad dva roky alebo jeho opätovného dohodnutia, alebo predĺženia do dvoch rokov. "Problémy vznikajú aj štátnym organizáciám, ktoré na tieto účely priberajú zamestnancov podľa Zákonníka práce," upozornili poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.