Začal sa súdny proces s obvineným z atentátu v Budapešti v roku 2016

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Budapešť 31. januára (TASR) - Súd hlavného mesta v Budapešti začal v stredu pojednávať atentát z 24. septembra 2016 na ulici Teréz körút, pri ktorom utrpeli dvaja policajti ťažké zranenia a jeden okoloidúci sa zranil ľahšie. Podľa agentúry MTI obvinený László P. odmietol vypovedať, dokonca odvolal všetky svoje výpovede z procesu vyšetrovania.

Cieľom páchateľa podľa obžaloby bolo zavraždenie policajtov a získanie ich zbraní.

Krátko po atentáte muž poslal e-mail na ministerstvo vnútra, kde podrobne popísal prípravu a zloženie použitej výbušniny. Uviedol, že čoskoro sa ozve s konkrétnymi požiadavkami. Pod hrozbou ďalších atentátov chcel získať milión eur.

Obvinený už vypovedal pred vyšetrovateľmi a v podstate sa k trestnému činu priznal, povedala vlani vo februári hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Nagyová. Muž priznal, že na záberoch bezpečnostných kamier je on, a že batoh, ktorého pozostatky našli na mieste činu, patrí jemu.

Podozrivého zadržali príslušníci Centra boja proti terorizmu (TEK) 19. októbra 2016 v meste Keszthely v Zalianskej župe. Ide o maďarského občana, ktorý nemá záznamy v trestnom registri. Uvedený trestný čin spáchal pravdepodobne sám a existovala hrozba, že sa môže pripravovať na ďalší útok, povedal po jeho zadržaní hlavný prokurátor Imre Keresztes.

Páchateľ položil predvlani 24. septembra večer batoh obsahujúci nálož s klincami pred budovu na ulici Teréz körút v VI. budapeštianskom obvode a výbušninu na diaľku odpálil. Pri útoku utrpeli dvaja policajti ťažké zranenia.

osobitný spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.