Občania SR nebudú môcť voliť europoslancov poštou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. februára (TASR) - Občania SR si nebudú môcť voliť slovenských poslancov Európskeho parlamentu poštou. Národná rada totiž odmietla novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslancov za SaS Martina Klusa a Milana Laurenčíka.

"Cieľom návrhu zákona je umožniť v rámci volieb do Európskeho parlamentu voľbu poštou," uvádzali poslanci. Takto by mohli voliť podľa nich aj Slováci žijúci v zahraničí. V súčasnosti voľba poštou možná nie je. "Umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb," odôvodňovali. Argumentovali aj zvýšením volebnej účasti.

Poslanci poukazovali, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. Pripomínali tiež nízku volebnú účasť. Tou sa podľa poslancov Slovensko opakovane zaraďuje na "nelichotivé posledné miesto v rámci všetkých štátov Európskej únie".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.