Ceny ropy sa menili len minimálne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Tokio 2. marca (TASR) - Ceny ropy sa v piatok vyvíjali opačnými smermi, avšak aj rast, ktorý zaznamenala cena Brentu, bol limitovaný. Ropné trhy totiž reagovali na nervozitu na akciových trhoch po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavedie dovozné clá na oceľ a hliník. Takýto krok by mohol viesť k odvetnej reakcii obchodných partnerov, a tým k novej obchodnej vojne.

Trump vo štvrtok večer (1.3.) oznámil, že na budúci týždeň plánuje podpísať zavedenie ciel na dovoz ocele vo výške 25 % a na dovoz hliníka vo výške 10 % s cieľom chrániť domácich producentov. V prípade, že tak urobí, dajú sa podľa ekonómov očakávať odvetné kroky kľúčových obchodných partnerov ako Čína, Európska únia či susedná Kanada.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli klesla do 7.29 h SEČ o štyri centy na 60,95 USD (50,08 eura) za barel (159 litrov). V priebehu predchádzajúceho dňa zaznamenala pokles na 60,18 USD/barel, čo predstavuje dvojtýždňové minimum.

Cena Brentu s májovým kontraktom dosiahla 63,87 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast, ale len o štyri centy. Aj cena tejto ropy zaznamenala v predchádzajúcom obchodnom dni pokles na dvojtýždňové minimum. V obidvoch prípadoch analytici zároveň očakávajú týždenný pokles, v prípade Brentu o 5,1 % a v prípade WTI o 4 %.

(1 EUR = 1,2171 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.