Papua-Nová Guinea vyhlásila v zóne zemetrasenia výnimočný stav

Na archívnej snímke sa muž pozerá na zničený dom po zemetrasení v meste Tabubil, Papua-Nová Guinea. Foto: TASR/AP

Port Moresby 2. marca (TASR) - Ostrovný štát Papua-Nová Guinea vyhlásil výnimočný stav v odľahlých horských oblastiach, ktoré tento týždeň postihlo zemetrasenie s magnitúdou 7,5. Otrasy a následné zosuvy pôdy si vyžiadali najmenej 31 obetí na životoch.

Miestni úradníci pre agentúru Reuters potvrdili, že pri zemetrasení boli cesty v oblasti zničené alebo vážne poškodené. Vážne škody spôsobili otrasy aj na letiskových plochách, takže jediný spôsob, ako možno do oblasti dopraviť humanitárnu pomoc, predstavujú vrtuľníky. V postihnutej oblasti chýbajú lieky, zdravotné pomôcky, pitná voda i stany.

Aj keď v regióne zasiahnutom zemetrasením nie sú veľké mestské celky, žije tam okolo 670.000 ľudí.

Predseda vlády ostrovného štátu Peter O'Neill vysvetlil, že vyhlásenie výnimočného stavu umožní uvoľniť z rozpočtových prostriedkov 135 miliónov dolárov, požiadať armádu o pomoc pri odstraňovaní následkov zemetrasenia a vytvoriť úrad, ktorý bude najbližšie štyri roky koordinovať rekonštrukčné práce.

Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. Ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje Tichý oceán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.