Zadržaním S. Muslima v Česku sa bude pravdepodobne zaoberať GIBS

Na archívnej snímke Sálih Muslim. Foto: TASR/AP

Praha 3. marca (TASR) - Nedávnym zadržaním kurdského lídra Sáliha Muslima v Českej republike sa bude pravdepodobne zaoberať Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov (GIBS). Jej riaditeľ Michal Murín prevzal bližšie nešpecifikovaný podnet v tejto kauze od českého ministra vnútra v demisii Lubomíra Metnara (ANO). Informuje o tom spravodajský server iDNES.cz.s odvolaním sa na oznámenie hovorcu tohto úradu Iva Mitáčka.

Na ministrov list upozornil ako prvý Český rozhlas. "Podnet bol doručený priamo do rúk riaditeľa inšpekcie pána Murína, ktorý ho dostal, a až teraz sa s ním zoznamuje. Následne to bude odovzdané na ďalšie opatrenia a po tom, čo sa zoznámime s obsahom, začneme konať," potvrdil v piatok informáciu pre iDNES.cz Mitáček s tým, že obsah písomnosti nepozná.

Lídra sýrskych Kurdov zadržala česká polícia 24. februára. Medzinárodný zatykač naňho vydalo Turecko. Ankara chcela, aby Česi Sáliha Muslima vydali. Pražský mestský súd však začiatkom tohto týždňa rozhodol, že niet dôvodu na uvalenie väzby, a politika pustil na slobodu výmenou za sľub, že neopustí EÚ a dostaví sa na ďalšie prípadné pojednávania.

Objavili sa tiež špekulácie, že zatykač na Muslima vydal aj Interpol - ukázali sa však ako nepravdivé, poznamenáva iDNES.cz.

Zatknutie kurdského lídra sprevádzali protesty nielen v Prahe, ale aj pred českými ambasádami v zahraničí. Nemecký rozhlas upozornil, že tisícky Kurdov sa chystali doraziť do Prahy, pokiaľ by súd Sáliha Muslima neprepustil.

S postupom českej justície nesúhlasia turecké úrady. Tamojší prezident Recep Erdogan vyhlásil, že Česko prepustením Muslima podporilo terorizmus, dodáva český spravodajský portál.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.