Červený kríž bol nútený prerušiť dodávky pomoci do Východnej Ghúty

Na archívnej snímke predstavitelia Červeného kríža poskytujú pomoc civilistom vo Východnej Ghúte. Foto: TASR/AP

Bejrút 6. marca (TASR) - Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v utorok informoval, že musel prerušiť dodávky humanitárnej pomoci do obliehanej oblasti Východná Ghúta na predmestí sýrskeho hlavného mesta Damask. K zastaveniu došlo podľa MVČK v pondelok po tom, ako sa v oblasti zhoršila bezpečnostná situácia.

Hovorkyňa MVČK Ingy Sedkyová uviedla, že humanitárny konvoj pozostávajúci z dovedna 46 nákladných áut doručil v pondelok väčšinu z prevážanej pomoci do mesta Dúmá vo Východnej Ghúte. Dodala však, že misia bola prerušená skôr, ako sa podarilo vyložiť všetku pomoc.

Člen mestskej rady v meste Dúmá podľa agentúry AP uviedol, že deväť kamiónov s humanitárnou pomocou muselo oblasť opustiť po tom, ako sa tam v pondelok večer zintenzívnilo ostreľovanie i nálety zo strany sýrskej vlády a jej spojencov.

Pondelňajší konvoj bol vôbec prvou dodávkou humanitárnej pomoci, ktorá sa do Východnej Ghúty dostala po troch týždňoch obliehania a útokoch zo strany vlády, pri ktorých zahynuli už stovky ľudí. Podľa informácií MVČK v Sýrii konvoj viezol dodávky potravín a lekárskych pomôcok pre 27.500 ľudí v núdzi.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) ešte v pondelok večer uviedol, že sýrskej vláde sa časť humanitárnej pomoci smerujúcej do Východnej Ghúty podarilo zablokovať, a tak tri zo 46 nákladných áut prišli do oblasti už takmer prázdne.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii si samotné pondelňajšie bombardovanie oblasti vyžiadalo najmenej 46 mŕtvych a približne 190 zranených. SOHR, ktoré sa opiera o výpovede aktivistov v teréne, v pondelok zároveň informovalo, že sýrskej armáde a jej spojencom sa podarilo dobyť už 35 percent povstaleckej enklávy Východná Ghúta so 400.000 obyvateľmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.